مقالات تخصصی

7 نشانه برای زمان تعویض لنت ترمز

زمان تعویض لنت ترمز

۶ نشانه برای زمان تعویض لنت ترمز: می‌دانیم که هر خودرو هزاران قطعه‌ی مختلف دارد و کاکرد صحیح تمام آنهاست که بخش‌های مختلف را به حرکت درآورده و نیازهای سرنشینان را برآورده می‌کند. جابجایی، سرعت، آرامش، ایمنی و دقت در حرکت برخی از این نیازها هستند که هر خودروی ایده‌آل باید تامین کننده‌ی آنها باشد. لنت ترمز یکی از اصلی‌ترین قطعات خودرو است که در بخش ایمنی و آرامش ایفاگر نقش مهمی است و کوچکترین لغزش از این قطعه منجر به اتفاقات ناگواری می‌گردد.

بنابراین از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است و این موضوع توجه ویژه‌ای را طلب می‌کند. اگر صاحب لوکس‌ترین و گرانترین خودرو هم باشید و بدانید که سیستم ترمز آن مطلوب نیست بدون شک هیچگاه سوار آن نخواهید شد. پس همواره باید این قطعه‌ی فنی را تحت نظر گرفته و به نشانه‌های آن دقت نمایید تا زمان تعویض لنت ترمز را به خوبی پیدا کنید. در ادامه هفت علامت که لنت ترمز باید بلافاصله تعویض شود را عنوان می کنیم با فروشگاه لنت ترمز همراه باشید.

۱. صدای بلند در ترمزها

آیا تا به حال صدای جیغ گوش خراشی را هنگام ترمز گرفتن شنیده‌اید؟ این صدا از یک لایه فلزی کوچک بر روی لنت ترمز است که به شما این هشدار صوتی را می‌دهد که زمان تعویض لنت‌ها رسیده است. صدای گوش خراش در زمان ترمزگیری به اندازه‌ای بلند است که حتی وقتی شیشه‌های خودرو بالا هستند نیز شنیده می‌شود البته اگر صدای موزیک خیلی بلند نباشد.

یک استثناء هم برای شنیدن صدا از لنت‌ها وجود دارد و آن زمانی است که خودروی شما بعد از یک باران شدید یا شستشو، پارک شده باشد که در این صورت ممکن است رطوبت، یک لایه نازک از زنگ را در دیسک ترمز ایجاد کند که این اتفاق بسیار طبیعی است. وقتی دیسک زنگ زده باشد شما با اولین ترمز، صدای گوش خراشی را خواهید شنید که بر اثر فشار پدها روی دیسک زنگ زده است. تا زمانی که زنگ‌ها از روی دیسک چرخ پاک شوند این صدای گوش خراش شنیده خواهد شد.

۲. ساییده شدن سیستم ترمز

اگر هر بار که پدال ترمز خود را فشار می دهید صدای ساییده شدن بلندی را می شنوید ، این بدان معنی است که لنت های ترمز به قدری بد فرسوده شده اند که دیسک ترمزها با کالیپر ترمز تماس دارند . لنت های ترمز بسیار فرسوده ، می توانند خرد شوند و اگر فرسودگی بلافاصله برطرف نشود ، یک مشکل اساسی در سیستم ترمز ایجاد می کنند و باعث از کار افتادن ترمز می شوند.

زمان تعویض لنت ترمز

۳. لرزش هنگام ترمز

لرزش یا ارتعاش پدال ترمز اغلب نشانه تاب داشتن دیسک یا زمان تعویض لنت ترمز است. البته گاهی نیز ممکن است نشانه این باشد که خودروی شما بالانس نیست. در خودرویی دارای سیستم ترمز ضد قفل، لرزش می‌تواند حسی شبیه بازخورد پدال ترمز در ایستادن ناگهانی را داشته باشد.

اگر لرزش پدال خودرو در طی ترمزگیری (زمانی که خودرو ترمز ضد قفل ندارد) رخ دهد نشانه دیسک چرخ تابدار است. تابدار شدن دیسک‌ها به دلیل ترمزگیری‌های شدید در مدت زمان طولانی است مثل زمانی که از سراشیبی کوه پایین می آیید یا زمانی که چیزی را یدک می‌کشید، در واقع دمای دیسک در چنین شرایطی بالا رفته و تابدار شدن آن را به وجود می‌آورد. لرزش احساس شده به این خاطر است که پدهای ترمز توانایی گرفتن سطح بطور یکسان را ندارند. اگر در سراشیبی رانندگی می‌کنید و یا چیزی را با خودرو یدک می‌کشید توصیه می‌کنیم برای جلوگیری از تخریب سیستم ترمز با ایستادن‌های دوره‌ای به ترمز اجازه خنک شدن دهید.

۴. کاهش کیفیت ترمزگیری

لنت ترمزهای فرسوده دلیل متداولی است که باعث می شود خودروی شما برای توقف کامل ، زمان بیشتری از زمان معمول صرف کند .

وقتی لنت های ترمز یک وسیله نقلیه تمام می شوند و باید تعویض شوند ، آنها نمی توانند فشار کافی را به دیسک ترمزها وارد کنند تا چرخش سریع چرخ ها متوقف شود . این می تواند بسیار خطرناک باشد زیرا در شرایطی که شما برای جلوگیری از تصادف یا جلوگیری از برخورد کردن به یک شخص یا یک حیوان نیاز به توقف فوری وسیله نقلیه خود را دارید ، سیستم ترمز شما به سرعت کافی عمل نخواهد کرد. به همین دلیل تعویض به موقع لنت های ترمز بسیار مهم است .

۵. چراغ هشدار ترمز روشن می شود

معمولاً وقتی چراغ هشدار ترمز روشن می شود به این معنی است که لنت های ترمز تمام شده اند یا سطح روغن ترمز خیلی پایین است .

برخی از وسایل نقلیه جدید دارای سنسورهایی هستند که هنگام نازک شدن لنت ترمز ، چراغ هشدار ترمز را روشن می کنند بعلاوه ، لنت های ترمز مصرف شده می توانند منجر به پایین آمدن سطح روغن ترمز شوند .

۶. لنت های ترمز بنظر نازک می رسند

رانندگی با لنت ترمز نازک ، ایمن نیست. وقتی لنت های ترمز ماشین بنظر بسیار نازک هستند ، بلافاصله آنها را تعویض کنید. لنت های ترمز در هر اتومبیلی نباید نازک تر از ۱/۳ اینچ باشد تا بتواند سریع و ایمن خودرو را متوقف کند . برای محافظت از خود و دیگران و جلوگیری از مشکلات خطرناک ترمز کردن ، بلافاصله همه لنت های ترمزی که بسیار نازک هستند را تعویض کنید .

7. کشش فرمان

اگر خودروی شما در هنگام ترمزگیری به یک طرف کشیده می‌شود ممکن است نشانه این باشد که لنت‌های ترمز به طور نامتقارن خورده شده یا ماده‌ای خارجی در روغن ترمز وجود دارد. در این حالت ممکن است خودروی شما نیاز به تنظیم ترمز یا تعویض روغن ترمز داشته باشد.

زمان تعویض لنت ترمز

مواردی که نشان می دهد زمان تعویض لنت ترمز خودرو شما فرا رسیده است:

  1. سایش لنت‌های ترمز تا حد آخر لنت.
  2. شندین صدای بلند و ناهنجار هنگام ترمز گرفتن (بخصوص در سرعت‌های بالاتر).
  3. پله شدن پدال ترمز و فشار دادن پدال تا آخرین حد ممکن برای توقف.
  4. پایین رفتن سطح روغن ترمز در مخزن مربوطه برای پر کردن پشت پیستون‌های چرخ (جای خالی لنت).
  5. روشن شدن چراغ هشدار لنت ترمز در خودروهایی که به این سیستم مجهز شده‌اند.
  6. افزایش طول توقف کامل ماشین و حس کشیده شدن خودرو حتی با گرفتن پدال ترمز.
  7. چرب شدن سطح لنت به دلیل وجود مشکلات فنی در خودرو.
  8. شیشه کردن سطح لنت و ایجاد سطحی صاف و سیقلی روی لنت به دلیل کیفیت بسیار بد لنت.
  9. ایجاد ترک و شکستگی روی سطح لنت به دلیل ترمز زدن‌های متوالی و ناگهانی در سرعت‌های بالا که باعث ایجاد دمای بیش از تحمل لنت می شود.
  10. طراحی بد لنت در لنت‌های غیر استاندارد و چسبیدن لنت به دیسک بدون ترمز زدن.

عواملی که می توانند تعیین کنند چه زمانی نیاز به تعویض لنت ترمز و ترمز دارید :

عوامل محیطی :

مواردی مانند توقف های زیاد در ترافیک ، چراغ های راهنمایی و رانندگی در شهرها می توانند فشار بیشتری به ترمزهای شما بیاورند. همچنین، رانندگی در مناطق کوهستانی می تواند به طور قابل توجهی باعث ساییدگی ترمزهای یک وسیله نقلیه شود .

سختی لنت ترمز :

لنت های ترمز سخت و محکم تر معمولاً عمر بیشتری دارند، اما برای یک عملکرد خوب باید از قبل گرم شوند. لنت های ترمز نرم  در سرعت های پایین عملکرد بهتری دارند ، مثلا برای رانندگی در شهرها ، اما گرمای زیاد باعث آسیب آنها می شود .

عادت های رانندگی :

عادت های رانندگی شخصی شما می تواند بر تعداد دفعاتی که باید ترمزهای خود را تعویض کنید تأثیر بگذارد. معمولاً رانندگانی که به طور ناگهانی و با شدت ترمز می کنند ، بیشتر از رانندگانی که برای توقف ، سرعت خودروی خود را به آرامی کم میکنند ،

باید ترمز خود را تعویض کنند .

 مواد سازنده لنت ترمزها :

موادی که دیسک ترمزها و لنت ترمزهای شما را می سازند در طول عمر ترمزها تاثیر گذارند . موادی که ترمزهای شما را ساخته است ، تعیین می کند که ترمزهای شما می توانند بیشتر از سایر رانندگان دوام داشته باشند یا زودتر فرسوده شوند.

فروشگاه لنت ترمز ارائه دهنده انواع لنت ترمز خودرو های ایرانی و خودرو خارجی از جمله تویوتا، هیوندا، میتسوبیشی و … با بالاترین کیفیت و بهترین قیمت، می توانید با خیال راحت از اصل بودن کالا اقدام به خرید کنید.

بازگشت به لیست

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید