مقالات تخصصی

11 راهکار برای افزایش عمر خودرو

افزایش عمر خودرو

خودروی شخصی در راحتی و آسایش زندگی نقش بسیار مهمی ایفا می‌کند و ما هم باید برای افزایش عمر خودرو کارهایی انجام دهیم تا خودروی ما طول عمر بیشتری پیدا کند و کمتر دچار خرابی و مشکلات فنی شود. برای نگهداری از ماشین باید نکاتی را رعایت کنید و در این مقاله از لنت ترمز سعی کردیم این نکات را با شما در میان بگذاریم. اگر شما نیز به این موضوع علاقه دارید پیشنهاد می‌کنیم تا انتهای مقاله در کنار ما بمانید.

با رعایت چه نکاتی می‌توان باعث افزایش عمر خودرو شد؟

با رعایت کردن نکات زیادی می‌توانید باعث افزایش عمر خودرو شوید. همیشه باید قطعات یدکی مصرفی را در زمان مناسب و متناسب با طول عمر قطعه تعویض نمایید تا دچار مشکل نشوید. همچنین انجام معاینه فنی در زمان مقرر نیز می‌تواند از بروز مشکلات جدی پیشگیری کند. در ادامه به مواردی که به بهبود عملکرد خودروی شما کمک می‌کند و باعث افزایش عمر ماشین می‌شود اشاره شده است.

1. فیلترها را به طور منظم تعویض کنید.

فیلتر روغن و فیلتر هوا به مرور زمان کارایی خود را از دست می‌دهند و بایست به طور منظم و دوره‌ای تعویض شوند. بهتر است در تعمیرات دوره‌ای خودرو، فیلترها نیز تعویض شوند. البته تعویض این دو فیلتر، مخصوصا فیلتر هوا، بسیار آسان بوده و می‌توانید به راحتی از پس آن برآیید. قبل از خرید فیلتر از کیفیت مناسب آن اطمینان حاصل کنید، زیرا که در صورت استفاده از فیلترهای ارزان و بی‌کیفیت، ممکن است در بلند مدت به موتور خودرو آسیب وارد شود.

2. افزایش عمر خودرو با استفاده از کولر

یکی از اشتباهاتی که اکثر رانندگان درگیر آن هستند این است که از کولر ماشین زیاد استفاده نمی‌کنند. این موضوع نتیجه خوبی به همراه ندارد. زیرا علاوه بر تحمل گرما اگر در دراز مدت از کولر ماشین استفاده نکنید گاز کولر به مرور خارج شده و زودتر از زمان مقرر مجبور به شارژ گاز کولر خواهید شد.

3. تا حد ممکن به موتور فشار زیاد وارد نکنید.

رانندگی با ملاحظه و مراعات موتور از جنبه مکانیکی، حتی اگر موتور گرم هم باشد، مسئله‌ای است که باید همیشه رعایت شود. اینگونه رفتار با موتور خودرو باعث کاهش مصرف سوخت نیز می‌شود. عدم وارد نمودن فشار بیش از حد به فرمان، گیربکس و پدال‌ها و همچنین دقت در رانندگی به منظور پرهیز از ترمزهای ناگهانی، از جمله کارهایی است که عمر مفید موتور را افزایش می‌دهد.

هرچه با عجله و تهاجمی‌تر بر پدال‌ها فشار وارد کنیم، به همان اندازه مصرف سوخت و هزینه‌های تعمیر را افزایش خواهیم داد. با آموختن رانندگی آرام و آهسته، هم در جهت حفظ کارکرد درست خودرو و هم در جهت حفظ محیط زیست از طریق کاهش مصرف سوخت، به سمت یک روش رانندگی حساب شده‌تر و بدون گاز و یا ترمز اضافی گام برداشته‌ایم.

البته افراد خبره بر اساس تجربه چنین می‌گویند که اگر به مدت زیادی دور موتور خودرو به محدوده قرمز رنگ نرسد، باقیمانده کربن، سوپاپ‌ها، منیفولدهای ورودی و دیگر قطعات داخلی موتور را پوشانده، کارایی را کاهش می‌دهد و ممکن است به احتراق ناقص سوخت بیانجامد. به همین خاطر تقریبا دور موتور را در هر چند صد کیلومتر، البته فقط در زمانی که در جاده‌ای خلوت و بدون ترافیک در حال رانندگی هستید و موتور به اندازه کافی گرم است، به محدوده قرمز رنگ برسانید.

4. وضعیت سلامت شمع و وایرها را بررسی کنید

یکی دیگر از مواردی که در افزایش عمر خودرو تاثیر گذار است بررسی وضعیت سلامت شمع و وایر است. هر شمع سالم دو الکترود قهوه‌ای روشن دارد و اگر به ظاهر آن نگاه کنید اثری از ذوب شدگی، شکاف یا ترک در آن مشاهده نخواهید کرد. در مورد وایرها هم باید دقت کنید که اگر دچار علائم پارگی بودند باید تعویض شوند. بهتر است برای تعویض شمع و وایر به تعمیرگاه مراجعه نمایید.

افزایش عمر خودرو

5. روغن موتور و سایر مایعات زیر درِ موتور را به طور منظم بررسی کنید.

مایعات مانند خون در رگ‌های خودرو شما هستند و بروز کمبود در آنها ممکن است عواقب بسیاری در پی داشته باشد. با بررسی رنگ و حجم روغن موتور با استفاده از گیج روغن، از سطح مناسب آن و همچنین سررسید زمان تعویض آن آگاه شوید.  همانطور که می‌دانید روغن موتور بایست شفاف و روشن باشد و در صورت تیرگی بیش از حد روغن، نسبت به تعویض آن اقدام نمایید.

بررسی آب رادیاتور نیز از مهمترین بررسی‌هایی است که باید حداقل هر دو هفته یکبار انجام شود. آب رادیاتور را با ترکیب ۵۰٪ آب مقطر و ۵۰٪ ضدیخ-ضدجوش تهیه کنید. مخزن آب شیشه شور را نیز به صورت دوره‌ای بررسی کنید و به این علت که ممکن است شوینده‌های خانگی باعث خرابی رنگ خودرو شود، ترجیحا از شیشه شورهای آماده و استاندارد استفاده کنید.

پایین آمدن سطح روغن موتور و همچنین دیگر مایعات همچون آب رادیاتور، بسیار شایع است و حتما هر دو هفته یکبار و همچنین در بررسی‌های دوره‌ای به آنها توجه کنید.

6. افزایش عمر خودرو با مراقبت از باتری ماشین

یکی دیگر از مواردی که می‌تواند نقش بسیار مهمی در نگهداری از ماشین ایفا کند مراقبت از باتری ماشین است. بهتر است حداقل هفته‌ای یک‌بار ماشین روشن شود تا باتری نخوابد. همچنین رانندگی در هوای سرد هم باعث استهلاک بیشتر باتری می‌شود. اگر در شهرهای سردسیر زندگی می‌کنید ممکن است در زمان‌های کوتاه‌تری مجبور به تعویض باتری ماشین خود شوید.

7. باد تایرها را بررسی کنید.

بدون شک تایرها از مهمترین بخش‌های خودرو هستند که نقشی اساسی در ایمنی خودرو دارند. بدون اغراق می‌توان گفت که بررسی منظم باد تایرها که بهتر است به صورت هفتگی انجام پذیرد، علاوه بر تامین ایمنی خودرو و سرنشینان، باعث عدم هدر رفت پول شما نیز خواهد شد.

تایرهای کم باد مصرف سوخت را افزایش می‌دهند به همین دلیل بر اساس فشار استاندارد مورد نظر برای هر لاستیک، نسبت به تنظیم باد آن اقدام کنید.

به خاطر داشته باشید که ممکن است فشار استاندارد برای تایرهای جلو و عقب متفاوت باشد همچنین برخی کارشناسان توصیه می‌کنند که تایرهای جلو و عقب خودرو را جهت جلوگیری از سایش‌های نامتقارن و افزایش عمر تایرها، به صورت دوره‌ای با یکدیگر تعویض کنید.تایرهای خودرو به این علت که تنها محل تلاقی خودرو و جاده هستند، مهمترین بخش خودرو از نظر حفظ ایمنی به حساب می‌آیند. سطح مقطع تماس تایر با مسیر چیزی در حدود یک کف دست است، بنابراین سالم بودن تایر بسیار حیاتی است. ارتفاع عاج لاستیک خود را نیز به صورت دوره‌ای بررسی کرده و بهتر است در صورت کاهش ارتفاع آن به ۲ میلیمتر نسبت به تعویض آن اقدام کنید. تنظیم فرمان خودرو و راستای مناسب چرخ‌ها نیز می‌تواند باعث کاهش سرعت استهلاک تایرها شده و فرمانپذیری و هندلینگ خودرو را افزایش دهد.

8. سرویس‌های دوره‌ای را به هیچ وجه فراموش نکنید.

سرویس‌های دوره‌ای عاملی حیاتی در جهت رفع عیوب، تامین سلامت همیشگی خودرو و افزایش طول عمر آن است.

زمان انجام این سرویس‌ها معمولا بر اساس بازه زمانی مشخص و یا مسافت طی شده خودرو مشخص می‌شوند. معمولا بهتر است که یک سرویس جزئی سالانه و یک سرویس کلی هر دو یا سه سال یکبار صورت گیرد. سرویس جزئی شامل تعویض روغن موتور، فیلتر روغن و سایر مایعات در صورت لزوم است. همچنین بر اساس  مسافت طی شده، یک سرویس کلی می‌تواند شامل تعویض فیلتر هوا، تعویض شمع خودرو و … باشد.

شمار موارد قابل اقدام در یک سرویس جزئی نیز بالا است و اینگونه سرویس‌ها در هر صورت باید شامل بررسی سطح روغن و نشتی مایعات، وضعیت ظاهری و فشار باد تایرها، دودزایی خودرو، لنت‌های ترمز و عملکرد درست فرمان، گیربکس، کلاچ، سیستم تعلیق، چراغ‌ها، برف پاک کن و بوق باشد.

ممکن است بسیار ساده بنظر برسد اما با پرداختن به اینگونه بررسی‌ها، امکان بهره‌گیری هرچه بیشتر از خودرو و همچنین اطمینان هر چه بیشتر نسبت به عملکرد صحیح آن به حداکثر می‌رسد. پرداخت هزینه بابت سرویس‌های سالانه از هزینه‌های موردی می‌کاهد و احتمال خرابی‌های ناگهانی را به پایین‌ترین حد می‌رساند.

افزایش عمر خودرو

9. افزایش عمر خودرو با قرار ندادن بار اضافی در ماشین

فشار آوردن زیاد به ماشین باعث می‌شود تا اصطکاک بیشتری در قطعاتی مانند لنت ترمز، تایرها و قطعات مصرفی ایجاد شود و طول عمر آن‌ها را کاهش می‌دهد. همچنین وزن زیاد باعث افزایش مصرف سوخت ماشین نیز می‌شود.

10. مراقب قطعات زنگ زده در ماشین باشید

یکی از موارد بسیار مهم که حتما باید به آن توجه کنید این است که قطعات آهنی دچار خوردگی و فرسایش می‌شوند و از این نظر باید مراقب باشید. اگر خوردگی یا زنگ زدگی در قطعه‌ای مشاهده کردید فورا آن‌ را با قطعه نو تعویض کنید. هیچ‌گاه به دنبال تعمیر این قطعات زنگ زده نباشید زیرا اصلا توجیه اقتصادی ندارد و عملکرد قطعه هم به هیچ عنوان مانند قطعه نو نخواهد بود.

11. اتومبیل خود را همیشه تمیز نگه دارید.

همه ما افرادی را می‌شناسیم که اتومبیل خود را نمی‌شویند، و حتی شاید من و شما نیز یکی از آنها باشیم. تمیز نگه داشتن خودرو تنها نشانه افتخار شما از بابت داشتن آن نیست، بلکه به طور قابل ملاحظه‌ای افزایش عمر خودرو را نیز به دنبال خواهد داشت. در صورت عدم شستشوی دوره‌ای خودرو، خاک و سایر آلودگی‌ها وارد قطعات متحرک و شاسی شده و منجر به افزایش سرعت استهلاک و فرسودگی می‌شوند. نمک سطح جاده‌ها جهت جلوگیری از یخ زدگی سطح آنها، باعث فرسودگی قطعات خواهد بود و همچنین فضولات پرندگان باعث پوسیدگی رنگ خودرو می شوند. ممکن است بیشتر ما از پارکینگ‌های مسقف استفاده کنیم اما اگر به هر دلیلی خودرو را در فضای آزاد پارک کردیم، بهتر است جهت محافظت از آن، از چادرهای محافظ ساده و یا پیشرفته استفاده کنیم.

مراجعه به کارواش‌های دستی بر کارواش‌های اتوماتیک ارجح بوده چرا که در کارواش‌های اتوماتیک از برس‌های سفتی برای شستشو استفاده می‌شود که ممکن است باعث ایجاد خط و خش بر رنگ خودرو شوند. پولیش هر ساله رنگ خودرو باعث ایجاد یک لایه محافظ بر روی رنگ شده و از آن محافظت می‌کند و همچنین لکه‌گیری باعث عدم گسترش لکه‌های کوچک و تبدیل آنها به صدمات بزرگ می‌شود.

نظافت داخل خودرو نیز بسیار مهم بوده و استفاده از اسپری‌های محافظ و براق کننده بر روی سطح داشبورد از ترک خوردگی و رنگ پریدگی سطح آن جلوگیری می‌کند. استفاده از آفتابگیر نیز مانع تابش مستقیم نور خورشید بر داشبورد شده و عمر مفید آن را افزایش می‌دهد.

بسیار بدیهی است که تمیز نگه داشتن داخل و خارج خودرو بر حفظ ارزش پولی آن تاثیرگذار بوده و باعث می‌شود که در هنگام فروش و یا تعویض دچار کاهش ارزش نشود.

بازگشت به لیست

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید