مقالات تخصصی

10 نشانه برای لزوم بازبینی ترمزهای خودرو

بازبینی ترمزهای خودرو

ما متوجه شده ­ایم که برای همه افراد مهم نیست که همواره خودروی خود را در شرایطی بی‌عیب‌ونقص نگهداری کنند. حتی بسیاری از مردم تمایل چندانی ندارند که مشکلات خودروی خود را قبل از این که تبدیل به یک مشکل جدی شوند، تشخیص دهند. اما یک بخش از خودروی شما بایستی همواره در بهترین و ایمن­ ترین حالت خود باشد؛ یعنی ترمز خودروی شما. چرا که سلامت ترمز خودروی ضامن ایمنی و حفظ جان شماست و بایستی دراسرع‌وقت به علائم خرابی آن واکنش نشان دهید و در تعمیر آن بیشترین عجله ممکن را به خرج دهید. در این مقاله از مجله لنت ترمز ما شما را با ده نشانه‌ای که نشان‌دهنده بازبینی ترمزهای خودرو شماست آشنا می ­کنیم. پس با ما همراه باشید.

وظیفه لنت ترمز چیست؟

لنت ترمز یکی از اجزای مهم سیستم ترمز خودرو است که در زمان ترمز کردن، به صورت مستقیم با دیسک یا دیسک‌های ترمز خودرو در تماس است. وظیفه این قطعه، تبدیل انرژی حرکتی خودرو به گرمایی است که باعث کاهش سرعت خودرو می‌شود.

لنت‌های ترمز در واقع از یک مواد اصلی تشکیل شده‌اند که شامل فلزات و اجزای مختلف دیگری هستند. این مواد برای مقاومت در برابر اصطکاک و حرارت بالا طراحی شده‌اند. همچنین، برای جلوگیری از سایش بیش از حد بین لنت و دیسک، یک لایه نرم کننده هم بین این دو در نظر گرفته می‌شود.

با گذشت زمان و استفاده بیشتر از ترمز، لنت‌های ترمز کند کننده می‌شوند و به همین دلیل باید به صورت دوره‌ای تعویض شوند. در صورتی که لنت‌های ترمز به موقع تعویض نشوند، باعث خرابی دیسک و سایر اجزای سیستم ترمز خودرو می‌شوند.

در نتیجه، وظیفه لنت ترمز، کنترل سرعت و توقف خودرو است که بسیار اهمیت دارد. بنابراین، بهتر است همواره به وضعیت لنت‌های ترمز خودرو توجه کرده و در صورت لزوم، به سرعت آن‌ها را تعویض کنید.

سیستم ترمز EBD

نشانه‌های خرابی و بازبینی ترمزهای خودرو

۱. جیغ کشیدن ترمزها با صدای بلند

اگر زمانی که ترمز می­ گیرید صدای جیغ بلند می­ شنوید، چندان جای نگرانی نیست؛ این صدا به این معنا نیست که ترمز خودروی شما هر لحظه ممکن است از کار بیفتد. صدای جیغ در واقع ناشی از تکه فلزی است که در لنت ترمز شما تعبیه شده است و زمان کم‌شدن لنت ترمز و تعویض سریع آن را به شما اطلاع می­ دهد؛ بنابراین اگر این صدا را شنیدید، بهتر است که به مکانیک مراجعه کنید.

۲. ساییدگی و پارگی قابل‌مشاهده

راه دیگر برای بررسی وضعیت لنت ترمز، بازرسی چشمی آن است. می­ توانید آن­ها را بین پره­ های (Spokes) چرخ که روی روتور فلزی فشرده شده ­اند، ببینید. اگر لنت ­ها کمتر از یک‌چهارم اینچ ضخامت داشته باشند، زمان آن است که آن­ها بررسی یا اقدام به تعویض شان کنید.

۳. صدای جیغ ترمز با وجود لنت­ های نو

صدای جیغ بلند یا سایر صداهای بلندی که از ترمز شما شنیده می­ شوند، همواره به معنای این نیست که شما به یک‌دست لنت ترمز جدید نیاز دارید. گاهی اوقات به این معناست که روتورهای شما لعاب دارند که این ناشی از بیش از حد استفاده کردن از ترمز است که باعث گرم‌شدن و سوختن فلز می ­شود. اگر یک حلقه تیره یا علائم آبی رو روتورها مشاهده کردید، باید آن­ها را تعویض کنید. البته این ایده خوبی نیست که در سرعت­ های بالا پدال ترمز را به طور متوالی فشار دهید، چرا که نه‌تنها روتورها را می ­سوزاند، بلکه می ­تواند باعث منحرف شدن آن­ها نیز بشود.

۴. نشانه‌های خرابی و بازبینی ترمزهای خودرو: لرزش پدال ترمز

  اگر شما یک ترمز اضطراری انجام دهید در خودرویی که دارای ترمز ABS است، ممکن است احساس لرزش در زیر پای خودتان داشته باشید، اگر این احساس لرزش زیر پایتان در شرایط معمولی هم وجود داشته باشد، این خود نشانه یک مشکل است.

  معمولا وجود لرزش زیر پایتان در شرایط معمولی نشان از تاب برداشتن دیسک ترمز می‌باشد. دیسک چرخ زمانی انحراف پیدا می‌کند که تحت ترمز گیری شدید در تعداد دفعات بالا واقع شود یا ترمز گیری طولانی صورت بپذیرد. این عوامل باعث می‌شوند تا نیروی اصطکاک تولیدشده خیلی زیاد شود و در نتیجه گرمای تولیدی هم افزایش پیدا کند. این گرمای تولیدشده ممکن است باعث تغییر شکل دیسک ترمز شود.

  اگر به تازگی ترمز شدید نکرده‌اید و زیر پایتان احساس لرزش می‌کند، مطمئناً به خاطر بالانس نبودن تایرها است. بهتر است به یک مکانیک مجرب مراجعه نمایید.

۵. پاسخ کند سیستم به اقدام برای ترمز کردن

اگر در موقعیتی قرار گرفتید که لازم بود سریعاً توقف کنید اما احساس کردید که ترمزها به‌خوبی خودرو را کنترل نمی­ کنند و یا آن‌طور که باید و شاید پاسخگو نیستند، این می­تواند نشانه­ ای از نشتی در سیستم ترمز باشد. بااین‌حال بایستی به مکانیک مراجعه کنید تا نشتی هوای احتمالی شیلنگ ترمز یا نشتی در روغن ترمز را برطرف کند.

۶. حساسیت بالای ترمزها

اگر ترمزهای شما با کمترین و نرم­ترین تماس پای شما با پدال ترمز خودرو را متوقف می­ کنند، ممکن است به این معنی باشد که یا به تعویض روغن ترمز نیاز دارید و یا روتورهای شما به طور ناموزونی فرسوده شده­ اند. درهرصورت این نشانه ­ای که باید به مکانیک مراجعه کنید.

۷. نشانه‌های خرابی و بازبینی ترمزهای خودرو: حساسیت پایین ترمزها

از سوی دیگر اگر برای متوقف کردن خودرو نیاز است پدال ترمز را در حدی فشار دهید که به کف خودرو بچسبد، این نیز به نوبه خود یک مشکل است. این مشکل ممکن است به این معنی باشد که روغن ترمز شما کم است، هوا در روغن ترمز وجود دارد یا لنت ترمز شما خیلی نازک است. همچنین ممکن است نشانه­ ای از مشکل در سیستم هیدرولیک خودروی شما باشد. برای تشخیص و برطرف‌کردن این مشکل بهتر است به مکانیک مراجعه کنید.

۸. گودال کوچک که در آن روغن جمع شده است

ساده­ ترین راه برای تشخیص نشتی مایع از سیستم ترمز این است که زیر خودروی خود را بررسی کنید. اگر پس از مدتی پارک کردن خودرو، یک گودال کوچک مایع پیدا کردید که شبیه روغن‌موتور تازه است اما لزج نیست، این احتمالاً روغن ترمز باشد.

۹. کشیده شدن خودرو به یک طرف

آیا تا به حال احساس کرده‌اید که، هنگام ترمز،  ماشین برای خودش به سمتی کشیده می‌شود؟

  اگر متوجه این احساس شده‌اید، بدانید که مشکلی در سیستم ترمز شما وجود دارد. علت این موضوع می‌تواند به خاطر گیره‌های ترمز باشد. یعنی این گیره‌ها در یک سمت اصطکاک کافی را فراهم می‌کند و در طرف دیگر خیر.

  دو موضوعی که ممکن است به این کشیده شدن خودرو مرتبط باشند، از بین رفتن لوله‌های ارتباطی سیستم ترمز است که در هنگام ترمز گیری فشار را به طور مساوی بین گیره‌ها یکسان توزیع نمی‌کند.

  البته کشیده شدن خودرو همیشه به دنبال خرابی سیستم ترمز نیست. می‌تواند به دلیل باد کم یک طرف لاستیک یا ساییده شدن بیش از حد آن باشد. حتی مشکل در سیستم تعلیق هم می‌تواند از علل کشیده شدن خودروی شما باشد..

 بازبینی ترمزهای خودرو

۱۰. نشانه‌های خرابی و بازبینی ترمزهای خودرو: صداهای ساییدگی

اگر به‌نوعی روش ­های بالا را برای تشخیص تضعیف ترمز خودروی خود فراموش کردید، به‌زودی صدای بدتری خواهید شنید: ساییدن یا غیژ غیژ متالیک سنگین که به این معناست که لنت­ها کاملاً فرسوده شده ­اند. در این حالت احتمالاً جایگزین وجود ندارد و صدای ساییدگی (سنگ کوبی) از سایش صفحه فلزی به روتور می ­آید. در مدت‌زمان کوتاهی این امر می­ تواند روتورها را خراش دهد یا حتی فلز را با هم ذوب کند و باعث چسبیدن ترمزها شود که این یک خطر ایمنی است و باید فوراً رفع شود.

آیا ترمزهای شما می­خواهند به شما چیزی نشان دهند؟

اگر هر یک از علائم بالا را دیدید، شنیدید یا احساس کردید که نشان می­ دهد ترمزهای شما به توجه حرف ه­ای نیاز دارند، منتظر نمانید. حتی مشکلات جزئی مانند فرسودگی لنت ترمز و یا نشتی کوچک روغن ترمز، در صورت نادیده‌گرفته‌شدن، می­ تواند برای شما بسیار گران تمام شود و البته صحت و درستی سیستم ترمز برای همه خودروها و ایمنی کار افراد یک مسئله کاملاً ضروری است.

کلام آخر

در این مقاله به بررسی مشکلاتی که ممکن است برای سیستم ترمز خودرو پیش بیاید پرداختیم و نشان دادیم که علائم هرکدام از این مشکلات به چه شکلی بروز پیدا می­ کنند. امیدواریم از مطالعه این نوشته بهره کافی را برده باشید.

بازگشت به لیست

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید