مقالات تخصصی

کاربرد دوربین عقب خودرو در رانندگی

دوربین عقب خودرو

سیستم‌های مختلف خودرو هر روز بیشتر از دیروز پیشرفت می‌کند که هر کدام از این پیشرفت‌ها رانندگی را آسان‌تر می‌کنند. یکی از فناوری‌هایی که طی سال‌های اخیر در خودرو‌ها به کار گرفته شده دوربین عقب خودرو است که به راننده کمک می‌کند پشت سر خود را راحت تر ببیند و هنگام پارک کردن خودرو تمرکز بیشتری داشته باشد.

سنسورها یکی دیگر از فناوری‌هایی هستند که به کمک راننده‌ها آمده‌اند تا هنگام نزدیک شدن به مانع در هنگام پارک یا دور زدن به رانندگان هشدار می‌دهند. البته سنسورها و دوربین عقب در خودرو‌های مدرن به کار رفته است و خودروهای قدیمی‌تر به این فناروی مجهز نیستند. برای بررسی بیشتر و آشنایی با نحوه عملکرد تا انتهای مقاله همراه لنت ترمز باشید.

نقش دوربین عقب خودرو چیست؟

یکی از مشکلاتی که بیشتر رانندگان ممکن است با آن درگیر باشند، پارک کردن خودرو چه به صورت ساده و یا پارک دوبل است. گاهی اوقات نیاز است که ماشین را خیلی سریع پارک کنید و تسلط نداشتن بر محیط اطراف این کار را سخت می‌کند. البته آینه‌های خودرو آگاهی کاملی از محیط اطراف می‌دهند اما با آینه نمی‌توان پشت خودرو را کامل دید یا به درستی متوجه برخورد خودرو با مانع یا خودرو دیگر شد نا گفته نماند زمانی که خودرو شاسی بلند یا کراس اوور باشد این مسئله پر رنگ تر می‌شود چرا که به دلیل ارتفاع بیشتر این خودروها دید پشت سر را کمی محدود می‌کند.

دوربین دنده عقب این امکان را فراهم می‌کند که رانندگان بتوانند پشت خودرو را به راحتی ببینند و به خودرو‌ها و مانعی در پشت سر برخورد نکنند. این دوربین پشت خودرو را روی صفحه نمایشگر که در داخل خودرو است نشان می دهد تا راننده به راحتی بتواند خودرو را پارک کند یا دنده عقب حرکت کند. این وسیله میدان دید راننده را کامل می‌کند تا امکان برخورد با عابران پیاده، خودرو‌ها و موانع را کمتر کند. دوربین عقب معمولا در نزدیکی پلاک خودرو یا روی صندوق عقب نصب می‌شوند. البته تمام خودروها به این سیستم مجهز نیستند و به جای دوربین سنسور هشدار دهنده دارند.

دوربین عقب خودرو

انواع دوربین‌های دنده عقب

دوربین‌ های دنده عقب مدل‌های مختلفی دارد که هر کدام از آن‌ها قبلیت‌های گوناگونی دارند. بعضی از مدل‌های این وسیله به قابلیت ” خطوط داینامیک ” مجهز می‌باشند که این خطوط جهت حرکت خودرو را نشان می‌دهند. بعضی دیگر نیز دوربین‌های 360 درجه هستند یک دید وسیع از پشت ماشین در اختیار راننده قرار می‌دهند.

نحوه نصب دوربین دنده عقب 

این دوربین در عقب خودرو نصب می شود تا پایین و پشت خودرو را پوشش دهد. صفحه نمایشگر جلوی خودرو، تصاویر عقب خودرو را به خوبی نشان می دهد. این سیستم را می توان به صورت بی سیم یا سیمی خریداری کرد. سیستم کابل به دوربین متصل می شود. کیفیت تصویر در سیستم های سیمی نسبت به بی سیم بالا است ولی عملکرد دوربین دنده عقب خودرو در هرکدام کاملا یکسان می باشد.

شناخت دوربین دنده عقب خودرو

در صورتی در حال مطالعه این مقاله هستید حتما نیاز به دوربین برای عقب خودرو را احساس کرده اید، قبل از اینکه به مدل ها و قیمت انواع دوربین دنده عقب خودرو برسید یکسری اطلاعات باید بدانید تا بهترین انتخاب را برای خرید خود داشته باشید.

نحوه استفاده دوربین دنده عقب 

دوربین دنده عقب خودرو در زمان حرکت خودرو رو به عقب فعال می شود. راننده می تواند با صفحه نمایش، عقب خودرو را مشاهده کند. این صفحه نمایش در داشبورد یا محلی است که راننده می تواند ببیند. برخی دوربین دنده عقب خودرو می توانند فضای پارک خودرو را مشخص کنند و این فضا را براساس فرمان و حرکت چرخ ها نشان می دهند.

غیر فعالسازی

زمانی که خودرو رو به جلو حرکت می کند، این دوربین غیر فعال است و در برخی خودروها، راننده می تواند به صورت دستی این دوربین را غیر فعال کند و اینجاست که دانش کسی که اقدام به نصب دوربین مدار بسته برای دنده عقب خودرو میکند نسبت به عملکرد دوربین دنده عقب خودرو و همچنین ساختار برق خودرو کاملا حرفه ای و تجربه کافی داشته باشد.

نحوه کار دوربین عقب خودرو

برای اینکه نحوه کار و و یا همان عملکرد دوربین دنده عقب خودرو را بدانید باید با این نکته آغاز کنیم که این دوربین در عقب قرار دارد و به محض حرکت کردن خودرو به سمت عقب، فعال می شود. به محض حرکت کردن خودرو به سمت عقب، تصویری از محل عقب، در صفحه نمایشگر به نمایش در می آید. برد دوربین دنده عقب خودرو حداکثر 4 متر است و لازم است که راننده هنگام حرکت خودرو به سمت عقب با دقت بیشتری رانندگی کند.

دوربین در واقع یک ساختار آینه ای را تولید می کند که این نیز بر عملکرد دوربین دنده عقب خودرو تاثیر گذار است زیرا راننده از همان آینه دنده عقب برای مشاهده تصاویر دوربین نیز استفاده میکند. راننده با این دوربین می تواند در موقعیت های مختلف، عقب را به راحتی شناسایی کرده و حرکت کند. این تصویر با موقعیت آینه های خودرو ثابت است. دوربین دنده عقب خودرو تا فضای محدود 4 متر را به صورت افقی و رو به پایین نشان می دهد.

در ظاهر نمایش پشت خودرو در صفحه نمایش جلو کار ساده ای است ولی در واقعیت این فناوری بسیار پیچیده تر از این ها است. کارکرد این دوربین معمولی نبوده و در واقع یک تصویر آینه ای به مانیتور ارسال می کند. تصویر موجود در صفحه نمایش برعکس است. زمانی که شما به سمت راست حرکت میکنید، تصویر چپ را نشان می دهد. محل نصب این دوربین در زیر پلاک، در عقب ماشین های شاسی بلند یا زیر سپر خودرو است. این دوربین لازم است طوری نصب شود که راننده بتواند بهترین دید را داشته باشد.

البته در داخل خودرو نیز صفحات نمایشگر دیگری برای سرگرمی راننده و در اکثر موارد سرنشینان وجود دارد ولی این صفحه نمایش فقط برای نمایش پشت خودرو است.

نسخه های اولیه این دوربین تک رنگی بوده (یعنی در شب تصویر سیاه سفید دیده میشد) ولی امروزه اکثر این چنین دوربین هایی رنگی هستند (حتما در خرید دوربین دنده عقب دقت کنید که دوربین رنگی تهیه کنید). امروزه در خودروهای خارجی مانند مرسدس بنز کلاس S، بی ام دبلیو X7، کادیلاک CT6 دوربین دنده عقب خودرو نصب شده است.

دوربین عقب خودرو

سیستم هشدار دوربین عقب 

این سیستم می تواند به محض شناسایی جسمی +در عقب، هشدارهای لازم را برای راننده ارسال می کند. بدین ترتیب راننده تا محل مشخصی می تواند خودرو را حرکت دهد. راننده با این سیستم می تواند هر شیئی، فرد یا خودرویی که در عقب حرکت می کند را شناسایی کند.

دوربین بالای سپر را پوشش می دهد و اشیای و افرادی که زیر سپر قرار داشته باشند را شناسایی نمی کند. راننده در این مواقع با چالش هایی روبرو است و لازم است که با دقت لازم حرکت کند. افراد و اشیای عقب ماشین نشان داده می شوند و لنز زاویه دید به شکل ماهی است.

مزایای دوربین دنده عقب خودرو

مهمترین مزیت دوربین دنده عقب خودرو جلوگیری از تصادفاتی است که در اکثر موارد در عقب خودرو واقع می شود. این دوربین ها می توانند از بروز سوانح و حوادث رانندگی و تصادفات شدید جلوگیری کنند. این نوع دوربین ها می توانند نقاط کور را شناسایی کنند. خودرو به محض نزدیک شدن به جسمی یا فرد یا هر چیز حرکت کننده یا ثابت به راننده هشدارهای لازم را ارسال می کند.

دوربین دو خط را نشان می دهد که خودرو در بین دو خط حرکت می کند. در برخی دوربین ها، خط وسطی وجود دارد که راننده لازم است تا خودرو را همان خط وسط نگه دارد. رنگ از سبز به زرد و قرمز تنظیم شده و نحوه کار دوربین به این نحو است که فاصله مجاز را سبز، فاصله خطر را زرد و قرمز نشان می دهد. البته در فناوری های جدید، ترمز اضطراری هم نصب شده که قبل از برخورد به مانع خودرو متوقف می شود. امروزه اکثر خودروهای آمریکایی و اروپایی با این فناوری عرضه می شوند. این سنسور برای خودروهای یدک کش، واگن لازم و ضروری است، با این فناوری میزان تصادفات در حد قابل توجهی کاهش خواهد یافت و اینجاست که عملکرد دوربین دنده عقب خودرو در راستای افزایش امنیت به کار خواهد آمد.

هرچند که نصب دوربین مدار بسته برای خودرو و مخصوصا دنده عقب بسیار مهم است اما لازم است که به کیفیت و قدرت تشخیص موانع مخصوصا در شب دقت شود تا در زمان خرید دوربین دنده عقب بهترین و با کیفیت ترین دوربین را خریداری کنیم.

فروشگاه لنت ترمز ارائه دهنده انواع لنت ترمز خودرو های ایرانی و خودرو خارجی از جمله تویوتا، هیوندا، میتسوبیشی و … با بالاترین کیفیت و بهترین قیمت.

بازگشت به لیست

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید