مقالات تخصصی

نحوه تشخیص لنت ترمز خوب

تشخیص لنت ترمز خوب

لنت ترمز از قطعاتی است که مصرف زیادی در ماشین دارد و در بازار با برند های مختلفی به فروش می رسد. از آنجایی که سایش و خرابی لنت ترمز تهدید جدی برای عملکرد ایمن خودرو است و در صورت بی کیفیت بودن می تواند به سایر قطعات مانند دیسک های چرخ و کولیس ترمز آسیب برساند. بنابراین تشخیص لنت ترمز خوب از بد برای تمامی رانندگان امری ضروری است .

لنت ترمز باید دارای استاندارد باشد ، وقتی که لنت نیاز یه تعویض پیدا می کند معمولا رانندگان به تعمیرگاه مراجعه می کنند و انتخاب نوع لنت و تعویض آن را به تعمیرکار می سپارند. اما اگر ما اطلاعاتی حتی اگر خیلی کم در مورد لنت ها داشته باشیم، می توانیم بهترین نوع لنت را خودمان انتخاب کنیم و با خیالی راحت مسیر ها را طی کنیم.

امروزه نمایندگی های فروش لنت های ترمز بسیار گسترده هستند . لنت های ترمز از تولید کنندگان مختلف و با قیمت های متفاوت به فروش می رسند . که در بعضی از مواقع برای ما تشخیص لنت ترمز خوب از بد  بسیار سخت می  شود. بنابراین در این مقاله از لنت ترمز با ارائه نکاتی به دنبال  این هستیم که راه های تشخیص لنت خوب از بد را برای شما عنوان کنیم  تا شما بتوانند مناسب ترین انتخاب را داشته باشید.

چگونه می توان لنت های ترمز خوب را از لنت های بد تشخیص داد؟

ترمز از اجرای اصلی خودرو است که زندگی همه سرنشینان و سایر کاربران جاده به میزان عملکرد آن در یک خودرو بستگی دارد. برای جلوگیری از بروز مشکل در ترمزها ، لازم است که به طور مرتب وضعیت لنت ترمز را بررسی کرده و در صورت سایش قابل توجه ، آنها را با لنت های جدید جایگزین کنید. کارایی ترمز مستقیماً به کیفیت لنت ها بستگی دارد ، ولی انتخاب لنت ترمز با کیفیت به داشتن اطلاعات در این زمینه نیاز دارد. در غیر این صورت ممکن است شما یک لنت نامرغوب را خریداری کنید به همین منظور در متن زیر لیستی از نکاتی را که به شما در تشخیص لنت ترمز خوب از بد کمک می کند را آورده ایم:

۱. توجه لازم به قیمت لنت ها

لنت های خوب نمی توانند به طور تعجب آوری ارزان باشند. اگر مدل مورد نظر شما 2 برابر ارزان تر از مدل های دیگر باشد ، این امر قطعا کیفیت پایین آن را نشان می دهد. چنین لنت هایی مطمئنا خیلی زود هم فرسوده می شوند و حتی ممکن است دیسک ترمز را نیز فرسوده کنند. خودروهایی که از چنین لنت هایی در سیستم ترمز آنها استفاده شده باشد به راحتی توسط رینگ هایی که با گرد و غبار سیاه و سفید در اثر لنت های فرسوده پوشانده شده است ، قابل شناسایی هستند.

و این نکته را در نظر بگیرید که همیشه هم خرید لنت ارزان صرفه جویی به حساب نمی آید ، ممکن است بار ها برای شما پیش آمده باشد که هزینه ای که صرف خرید لنت های بد می کنید چندان هم کمتر از خرید لنت خوب و با کیفیت نباشد. چرا که لنت خوب و با کیفیت برخلاف نوع ارزان و بی کیفیت آن ، اولا طول عمر بیشتری دارد و ثانیا از خراب شدن سایر قطعات سیستم ترمز جلوگیری می کند که خود موجب صرفه جویی در هزینه ها می شود.

لنت ترمز خوب

۲. در تشخیص لنت ترمز خوب از بد توجه به بسته بندی نیز مهم است

تولیدکنندگان لنت بد و بی کیفیت اصلاً به هیچ بسته بندی فکر نمی کنند و آنها را به راحتی در یک کیسه پلاستیکی قرار می دهند و یا در نهایت تلاش خود نیز قطعا یک رد پا برای تشخیص مصرف کنندگان در بسته بندی ها به جا می گذارند. پس هنگام خرید برای تشخیص لنت ترمز خوب از بد به طور دقیق بسته بندی آن را مورد بررسی قرار دهید .

لنت های خوب قطعا بسته بندی خوبی دارند که از هر گونه آسیبی به لنت تا زمان رسیدن به دست مصرف کنندگان جلوگیری می کند . لنت های با کیفیت باید در یک جعبه مقوایی با کیفیت و مارک تجاری سازنده بسته بندی شوند. تولید کنندگان همچنین از انواع راه های مختلف برای تشخیص جنس اصلی از تقلبی بهره می گیرند ، به عنوان مثال ، از هولوگرام استفاده می کنند. اگر بسته بندی با هولوگرام است می توانید نود درصد از خوب بودن لنت ترمز اطمینان داشته باشید . دقت کنید که نوشته روی مارک بسته بندی باید دقیق و خوانا باشد .

۳. توجه به ظاهر لنت ها هم می تواند به شما در تشخیص میزان کیفیت آنها کمک کند

بسیار مهم است که قبل از خرید لنت ، آنها را بررسی کرده و با دقت به ظاهر آن نگاه کنید . یک محصول بی کیفیت همیشه از نظر ظاهری هم دارای نقص هایی خواهد بود . مهر زنی و رنگ بی کیفیت همیشه یک جنس بی کیفیت را رسوا می کند . پوشش اصطکاک به خودی خود باید متراکم و یکنواخت باشد ، بدون لبه و تراشه در لبه ها ‌، در غیر این صورت باید به اصل بودن لنت ها شک کرد و حتی بیشتر از آن به ترک توجه داشته باشید در لنت های خوب بالشتک ها یکنواخت هستند ، در صورت وجود ترک و ناهمواری از خرید آن صرف نظر کنید .

شما نباید در هزینه برای سیستم ترمز اتومبیل خود خساست به خرج دهید، چرا که با این امر ممکن است به جان و مال خود صدمه جدی تری وارد کنید پس بهتر است لنت با کیفیتی را که برای خودرو شما مناسب است را ترجیح دهید . بهتر است از خرید لنت ترمز ارزان قیمت و بی کیفیت خودداری کنید که هزینه آن بسیار کمتر از قیمت متوسط در نمایندگی های فروش اتومبیل است. قیمت پایین اغلب نشان می دهد که در طول تولید پد اجزای ارزان قیمت و کم کیفیت به لنت ها اضافه شده اند که نمی توانند عملکرد کارآمد را تضمین کنند.

نشانه لنت ترمز خوب

منظور از یک لنت ترمز خوب، لنتی است که در فرایند تولید آن از بهترین مواد استفاده شده است. کسب آگاهی در مورد ویژگی‌های مهم یک لنت ترمز خوب می‌تواند به شما در انتخاب بهترین لنت برای خودرو کمک کند. به طور کلی شناسایی لنت ترمز خوب از روی ظاهر لنت، کار ساده‌ای نیست و فقط افراد خبره در این زمینه تخصص کافی دارند. اما شما سعی کنید علاوه بر خرید از یک فروشگاه معتبر و برند معتبر لنت، در هنگام خرید نشانه‌ها و مشخصات لنت ترمز خوب را بررسی کنید:

  • داشتن ظاهری بی نقض
  •  پرچ‌های مرغوب
  •  تراکم خوب مواد لنت و اتصال صحیح آن به پد فلزی لنت
  • بررسی علامت کنترل کیفی و شماره فنی
  •  معتبر بودن کارخانه تولیدی لنت ترمز
  • داشتن لوگو یا هولوگرام معتبر از شرکت تولیدی

علاوه بر موارد فوق بهتر است در زمان خرید لنت ترمز به وجود موارد زیر هم توجه کنید:

وجود داشتن صفحات فلزی یا غیرفلزی در پشت لنت

وجود این صفحات بر روی لنت ترمز که اصطلاحا به آن شیم هم گفته می‌شود، تا حدودی صدای ایجاد شده در زمان ترمزگیری را کاهش می­دهد. این ویِژگی در خرید مناسب­‌ترین لنت ترمز بسیار مهم و کاربردی است.

لنت ترمز خوب

خار هشدار اتمام لنت

بیشتر لنت‌­ها دارای یک فلز هشدار اتمام لنت هستند. این قطعه فلزی که به آن خار هشدار لنت هم گفته می‌شود؛ با تمام شدن لنت، به دیسک برخورد کرده و صدا تولید می‌­کند. با ایجاد این صدا، راننده متوجه می‌­شود که لنت ترمز در خودرو فرسوده شده است. خودروهای جدید دارای سنسوری هستند که با اتمام لنت ترمز، چراغ هشدار لنت را فعال می­‌کنند.

قیمت لنت ترمز

نکته مهم دیگر در خرید بهترین لنت ترمز، قیمت آن است. این فاکتور تنها زمانی می‌تواند معیاری برای انتخاب شما باشد که در مقایسه با چند برند معتبر صورت پذیرد. زمانیکه تنها با یک برند لنت روبرو هستید قیمت بالای آن نمی‌تواند معیار مناسبی برای اطمینان از خوب بودن لنت ترمز باشد. همچنین به فروشگاهی که از آن خرید می‌کنید نیز باید اطمینان داشته باشید. چراکه تشخیص لنت ترمز اصلی، کار دشواری است. لذا ممکن است لنت تقلبی را با قیمت لنت اصلی خریداری کرده و علاوه بر ضرر اقتصادی خرید لنت، متحمل خسارات ناشی از آن نیز بشوید.

نحوه خرید لنت ترمز خوب

نحوه تشخیص لنت ترمز خوب و اصلی کار راحتی نیست. لنت­‌های تقلبی در بازار بسیار رایج است و از طرفی توزیع کنندگان تمایل بیشتری به خرید و ارائه لنت­های ارزان­تر و مقرون به صرفه دارند. همانطور که پیشتر نیز اشاره شد، شناسایی لنت ترمز خوب از روی ظاهر فیزیکی لنت و جعبه آن، کار ساده‌ای نیست و فقط افراد خبره در این زمینه تخصص دارند. بنابراین توصیه می­‌کنیم لنت­‌های اصلی را از فروشگاه‌­های معتبر و قابل اطمینان خریداری و تعویض کنید.

برندهای خوب لنت ترمز

برای آگاهی سازی درخصوص نحوه تشخیص لنت ترمز خوب با توجه به برند آن­ها به دو نوع از این قطعات پرداخت‌ه­ایم:

لنت ترمز سرامیکی

لنت ترمز سرامیکی بی‌صدا می‌باشد. این نوع لنت جزء بهترین لنت ترمز در شرایط آب و هوایی مختلف به حساب می­‌آید. همچنین عواملی مانند تغییرات دما و استفاده مداوم از ترمز، تاثیر کمتری بر کیفیت این لنت‌­ها دارد. از مزایای لنت ترمز سرامیکی، میتوان به عدم آسیب به دیسک ترمز، تولیدنکردن صدا و ترمزگیری قوی در شرایط مختلف اشاره کرد. تنها عیب این لنت­‌ها این است که قیمت بالایی در بین انواع لنت ترمز دارند و همین امر استفاده از آنها را محدود کرده است.

امروزه برای ساخت انواع لنت ترمز سرامیکی از ترکیبات مختلفی با سرامیک استفاده می­شود که علاوه بر کاهش قیمت این نوع لنت‌­ها، کیفیت عملکردی آن­ها را نیز بهبود می­بخشد. لنت­‌های سرامیکی زیادی با برندهای مختلف در بازار وجود دارد، اما بدون شک لنت ترمز NHC، تایومی و اینتیما در بین رقبای خود بهترین هستند.

لنت ­های نیمه فلزی

این نوع لنت­‌ها از نظر عملکرد، صدا و سایش در حد متوسطی هستند. قیمت این نوع لنت­‌ها نسبت به لنت­‌های سرامیکی کمتر بوده و همین امر باعث استفاده بیشتر آن­ها شده است. لنت­‌های نیمه فلزی به دلیل کیفیت بالا، قیمت بیشتری نسبت به لنت ترمز ارگانیک دارند. لنت ترمز های‌کیو، های‌تک، پارس، لئون و فریکسا جزء برندهای برتر لنت­های نیمه فلزی به حساب می‌­آیند.

بازگشت به لیست

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید