مقالات تخصصی

معرفی ویژگی های لنت ترمز الیگ

ویژگی های لنت ترمز الیگ

شرکت الیگ از سال‌ها پیش در زمینه تولید لنت ترمز انواع خودروهتی ژاپنی، کره‌ای، آمریکایی و اروپایی فعالیت داشته است و با همکاری شرکت‌های تولید کننده ‌ی تجهبزات اصلی (OEM) بخشی از نیاز این شرکت‌ها را تأمین می‌نماید. همچنین همکاری مشترک با دیگر برندهای لنت سازی مطرح دنیا از جمله فعالیت‌های این شرکت می‌باشد. به طور تقریبی ۹۰% از محصولات صادراتی لنت ترمز الیگ به ایالات متحده صادر می‌گردد. در اینجا برخی از مزایای لنت سرامیکی الیگ را برای شما بیان می‌کنیم. با فروشگاه لنت ترمز همراه باشید.

لنت ترمز چیست و چه زمانی باید تعویض شود؟

لنت ترمز یکی از اجزای مهم و حساس که امروزه به دلیل حساسیت بالا به قطعه فوق ایمنی با گرید A در استاندارد از آن نام میبرند.

به همین دلیل با کیفیت بودن و کارایی خوب آن ،با رانندگی ایمن در شرایط مختلف و حفظ جان سرنشینان خودرو رابطه مستقیم دارد.

لنت ترمز از مهم‌ترین قطعات یک خودرو به شمار می‌رود، سلامت آن تاثیر مستقیم روی امنیت و ایمنی سفر دارد.

پدال ترمز نیروی بازدارنده حرکت ماشین می‌باشد. لنت ترمز جزء قطعات مصرفی است و طول عمر آن برحسب کارکرد خودرو ارزیابی می‌گردد.

به مرور زمان با کارکرد وسیله نقلیه و اتمام لنت، دیسک‌ها درگیر می‌شوند و اصطکاک به وجود آمده علاوه بر تخریب، خطرات مالی و جانی بالایی را برای فرد و سرنشینان پدید می‌آورد.

امروزه لنت‌های سرامیکی طول عمر نسبتا بالایی دارند و این امر رابطه مستقیم با کارکرد خودرو دارد.

لنت ترمز عقب به دو شکل کاسه‌ای و دیسکی عرضه می‌شود. این مکانیسم بر اساس فشاری که در مدار به واسطه روغن صورت می‌پذیرد، شکل می‌گیرد.

در هر دو مدل دیسکی و کاسه‌ای کاهش سرعت به صورت نرمال باید انجام پذیرد.

وظیفه ی لنت

لنت وظیفه دارد با تولید نیروی اصطکاکی مناسب انرژی جنبشی چرخ متحرکی را که تحت تاثیر نیروی موتور می‌باشد را گرفته و به انرژی حرارتی تبدیل کند. سپس انرژی حرارتی را در فضا پخش نماید که با این عمل اتومبیل از حالت حرکت به حالت سکون و یا از سرعت آن کاسته می‌شود.

لنت باید ضریب اصطکاکی بالا و پایدار داشته و با تغییرات درجه حرارت خاصیت خود را از دست ندهد و همچنین باید در مقابل سائیدگی استحکام داشته و کاسه ترمز را خراش ندهد.

 لنت ترمز الیگ

چگونه بفهمیم که لنت ترمز عقب به پایان رسیده است؟

تمام سیستم‌های هیدرولیکی ترمز یک مخزن روغن دارند که چنانچه این مخزن مشکلی نداشته باشد با کاهش روغن در سطح می‌توان فهمید که لنت ترمز عقب به پایان رسیده است. در ترمزهای ABS سیستم به صورت اتوماتیک اخطار می‌دهد، در پاره‌ای از مواقع می‌توانید از صدای غیرطبیعی و ناهنجار چرخ‌ها متوجه اتمام لنت شوید. لنت ترمز عقب ماندگاری بیشتری نسبت به لنت جلو دارد و حداکثر تا ۱۰۰ هزار کیلومتر را پوشش می‌دهد. به طور کل هر زمان صدای دلخراش و لرزش در پدال و یا فرمان ماشین حس کردید باید لنت خود را تعویض نمایید.

مزیت های لنت ترمز الیگ

عکس العمل سریع در مواقع اضطراری بدون ایجاد کشش و صدای ناهنجار

لنت ترمز الیگ  به دلیل دارا بودن بالاترین سطح تکنولوژی و همچنین استفاده از مواد و فرمول انحصاری برای انواع خودروها، دارای سریعترین عکس العمل ممکن بوده و در هنگام ترمزگیری بدون صدا بوده و نویز ندارد، علت آن است که ترکیب‌های سرامیکی صدایی را که در اثر اصطحکاک مابین دیسک چرخ و لنت ترمز ایجاد میگردد را با فرکانسِی، خارج از گستره شنوایی انسان تولید می‌کند. این لنت ترمز دارای تکنولوژی NRS می باشد.

گیرائی فوق العاده در تمامی شرایط جوی

تقریبا می توان گفت عکس العمل تمامی لنت ترمزهای موجود در شرایط جوی مختلف در هنگام ترمزگیری با ضعف همراه بوده و کارایی مناسب خود را ندارد و به همین منظور در حال حاضر بسیاری از کمپانی های خودروسازی به سمت استفاده از لنت های سرامیکی روی آورده اند. لنت ترمز الیگ به دلیل فرمول بندی سرامیکی انحصاری خود و سازگاری کامل با شرایط آب و هوایی ایران(معتدل و مرطوب، گرم وخشک و سردسیری)  تولید شده و در هر چهار فصل کشورمان از گیرایی سریع و قدرت ترمزگیری فوق العاده ای برخوردار است.

لنت ترمز سبز (بدون آزبست و مواد سرطان زا)

لنت ترمز سبز به لنت هایی اطلاق می شود که از مواد آلی ساخته شده و بعد از بازگشت به چرخه طبیعت ، کاملا موافق با محیط زیست می باشند. و خصوصیات اصطحکاکی خود را در ترمزهای متناوب حفظ کرده و در نتیجه گرمای تولیدی در ترمزگیری های متناوب و شدید ، مواد شیمیایی و مضری (سرب و …) وارد محیط زیست نمی کنند. لنت ترمز کاملا دوستدار محیط زیست بوده و عاری از هرگونه آزبست و مواد شیمیایی مخرب هستند. مواد مورد استفاده در این لنت ترمز حتی بعد از تبدیل به گرد نیز قابل بازگشت به محیط زیست هستند. همچنین کمترین میزان مس که در استانداردهای گذشته از مواد تشکیل دهنده لنت های سرامیکی بوده‌اند و در حال حاضر برای محیط زیست مخرب شناخته می شوند، در آن به کار نرفته (FREE COPPER) است.

بدون ایجاد گرد و غبار ناشی از سایش لنت بر روی رینگ چرخ ها

لنت سرامیکی زیاد ساییده نمی‌شود و این بدان معناست که در مقایسه با انواع دیگر لنت ها، غبار کمتری تولید می‌کند. غباری که این لنت‌ها تولید می‌کنند به علت استفاده از تکنولوژی ارگانیک و بدون آزبست (Nano-Non Asbestos Organic) دارای رنگ روشن‌تری است و از نظر ظاهری باعث کثیف شدن رینگ و لاستیک چرخ نمی گردد و در نتیجه چرخ‌ها و تایرها ظاهر تمیزی را برای مدت طولانی خواهند داشت.

 لنت ترمز الیگ

برتری لنت‌هاي سراميکي از لحاظ طول عمر، فاصله ترمز گيري و بي صدا بودن

لنت ترمز الیگ با توجه به نوع و شرایط رانندگی (شهری یا برون شهری) دارای بیشترین طول عمر ممکن می باشد. و از آنجایی که در زمینه‌ی سیستم ترمز دارای بخش طراحی، ساخت و تولید لنت ترمز و کالیپر می‌باشد (صاحب تکنولوژی در زمینه سیستم ترمز) مورد توجه خطوط تولید شرکت های خودروساز است. الیگ از تکنولوژی کولار (Kevlar technology) در محصولات خود بهره می برد.

تقسیم برابر حرارت در ديسك چرخ و لنت ترمز، در هنگام گرم شدن

از دیگر مزایای لنت سرامیکی الیگ، قدرت گیرایی لنت در هنگام گرم شدن سیستم ترمز بعد از طی مسافت های زیاد و ترمزگیری های مکرر می باشد. در حقیقت فرمولاسیون و ترکیب مواد این لنت ترمز به گونه ای طراحی شده است که در برابر زیاد شدن دما، مواد تشکیل دهنده، خاصیت خود را از دست نداده و در طول رانندگی و شرایط مختلف خواص ترمزگیری خود را حفظ می کند.

اختصاصی بودن لنت‌ها نسبت به انواع خودروها (از نظر مواد تشکیل دهنده)

لنت ترمز الیگ کاملا تخصصی و زیر نظر مراکز آزمایشگاهی و تحقیقاتی ژاپن و آمریکا تولید می شود. در ادامه‌ی توضیح درمورد مزایای لنت سرامیکی الیگ لازم به ذکر است که تمامی محصولات این برند از نظر کیفیت با بروز ترین دستگاه های تست در دنیا، آزمایش شده و پس از اخذ استانداردهای لازم وارد چرخه مصرف می‌گردد. مواد تشکیل دهنده از لحاظ نوع و همچنین ترکیب آنها، میزان حرارت جهت پخته شدن مواد لنت، میزان فشار و … کاملاً با مشخصات خودرو شما از قبیل وزن، حجم موتور، نوع سیستم تعلیق و … منطبق بوده و به صورت اختصاصی تولید می شود. این مساله حتی با نگاه کردن به ظاهر لنت نیز به وضوح قابل مشاهده می باشد.

صرفه اقتصادی بالا

در نظر اول امکان دارد تفاوت ظاهری قیمت این لنت ترمز نسبت به برندهای دیگر کمی بالاتر به نظر برسد، اما با توجه به کارکرد چند برابری، طول عمر بالاتر، تعداد مراجعه کمتر جهت باز و بست و اجرت تعویض و سایر مزیت‌هایی که در بالا به آن ذکر شده، این لنت به راحتی می تواند مزیت‌های خود را به هنگام خرید در زمینه صرفه اقتصادی متمایز نماید.

چگونه می‌توانم عمر لنت ترمز عقب خود را افزایش دهم؟

همانطور که در قسمت قبل گفته شد، لنت ترمز جزء قطعات مصرفی محسوب می‌شود.

با مصرف درست می‌توان مانع از کاهش عمر قطعه شد.

مسافت زیاد باعث مستهلک شدن لنت ترمز عقب می‌گردد و بیشترین آسیب در ترافیک به قطعه وارد می‌شود.

در هنگام ترافیک ترمز شما دائما درگیر است و همین امر موجب کاهش عمر آن می‌گردد.

وزن بالای داخل ماشین باعث فشار به چرخ‌ها و تاثیر منفی روی ماندگاری لنت عقب دارد،

فشار کمتر عمر لنت را افزایش می‌دهد.

سعی کنید در خرید لنت از اجناس مرغوب و با کیفیت استفاده کنید تا سلامت خودروی شما تضمین شود.

بعد از تعویض لنت عقب تا ۵۰۰ کیلومتر خودروی شما نیازمند زمان است تا لنت جا بیفتد و کارائی خود را به نمایش گذارد.

بازگشت به لیست

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید