مقالات تخصصی

علل سایش لنت ترمز

سایش لنت ترمز

سایش لنت ترمز خودرو به شدت استفاده از آنها، سبک رانندگی صاحب خودرو، شرایط کارکرد خودرو، کیفیت موادی که لنت از آن ساخته شده، وجود ABS و … بستگی دارد. با این حال، سایش یا برآمدگی های غیر معمول نشان دهنده برخی نقص های سیستم ترمز است. در این مقاله قصد داریم به سوال هایی از قبیل علل سایش لنت ترمز،نشانه های سایش، نحوه بررسی سایش، و اینکه چه زمانی لنت ترمزها را تعویض کنیم پاسخ دهیم با لنت ترمز همراه باشید.

علل سایش لنت ترمز

لنت ترمز خودروها عموماً مواد مصرفی هستند و سایش تدریجی آنها یک فرآیند طبیعی و عادی است. در هنگام ترمز، سطح کار آنها بر روی دیسک ترمز (یا درام) فشرده می شود، در نتیجه این اثر دیسک، قسمت اصطکاک لنت ها گرم شده و پاک می شود، اما شدت و یکنواختی ناشی از نقص های مختلف باشد.

عوامل زیر بر میزان سایش لنت ترمز تأثیر می گذارد:

  • کیفیت مواد لنت های اصطکاکی : این پارامتر فقط به سازنده لنت ترمز و استفاده آنها از فناوری های تولید بستگی دارد. به عنوان یک قاعده، لنت های ارزان قیمت به سرعت فرسوده می شوند.
  • سبک رانندگی : این عمل شامل فرکانس و شدت ترمز است. کاملاً طبیعی است که با توقف های مکرر و ناگهانی، سایش لنت ها سریعتر رخ می دهد، اما در عین حال چنین عملیاتی نباید بر یکنواختی تأثیر بگذارد.
  • شرایط عملیاتی دستگاه : شرایط آسان در این مورد ممکن است رانندگی با خودرو در شهر باشد. برعکس، به عنوان مثال، هنگام رانندگی در خارج از جاده، جایی که شن، گرد و غبار و آب زیادی وجود دارد، نیاز به تعویض لنت ها نزدیک می شود.
  • عملکرد سیستم ترمز یکنواختی : شدت سایش لنت های اصطکاکی به قابلیت سرویس دهی سیلندرها، کالیپرهای راهنما، کیفیت روغن ترمز و وضعیت دیسک های ترمز بستگی دارد.
  • نوع انتقال : در خودروهای مجهز به گیربکس اتوماتیک و روباتیک، لنت ها بسیار سریعتر از خودروهای دارای “مکانیک” فرسوده می شوند. توضیح این مسئله بسیار ساده است راننده فقط با کمک پدال ترمز می تواند خودرویی با گیربکس اتوماتیک را متوقف کند و مکانیک ها اغلب با موتور ترمز می کنند.

همچنین، لنت ترمز ها در هنگام کارکردن دستگاه تحت بار، یعنی هنگام حمل بارهای سنگین یا هنگام بکسل کردن تریلرهایی که به سیستم ترمز خود مجهز نیستند، سریعتر فرسوده می شوند.

سایش لنت ترمز

زمان تعویض لنت ترمز

به طور متوسط، لنت ترمز باید هر ۲۵۰۰۰ تا ۳۵۰۰۰ کیلومتر تعویض شود، در حالی که دیسک‌های ترمز معمولا باید از ۷۰۰۰۰ تا ۱۲۰۰۰۰ کیلومتر تعویض شوند. با این حال، کیلومتر دقیق فرسودگی این قطعات رابطه مستقیمی با  شرایط و سبک رانندگی شما دارد. زمانی که عمر مفید لنت خودرو شما به پایان می‌رسد علائمی دارد که در ادامه مقاله به بررسی آن‌ها می‌پردازیم.

علائم زمان تعویض لنت ترمز

صدای جیرجیر یا جیغ از ترمز خودرو

اگر لنت‌های ترمز شما به پایان عمر مفید خود نزدیک شده باشند، اولین علامتی که متوجه خواهید شد صدای جیر‌جیر یا جیغ ناشی از ترمز است. این صدا معمولا به دلیل فرسودگی بیش از حد لنت‌ها ایجاد می‌شود. هنگامی که لنت‌ها بیش از حد فرسوده شوند، صدای ساییدگی را تجربه خواهید کرد، که در آن زمان به روتورهای ترمز آسیب وارد می‌شود، در نهایت هزینه تعمیر خودرویتان بیشتر از قبل می‌شود.

صدای ساییدن هنگام ترمز

همانطور که در بالا گفتیم، اگر در حین اعمال فشار به پدال ترمز، صدای خراش را می‌شنوید، لنت‌های ترمز شما باید در اسرع وقت تعویض شوند. برخی از لنت‌های ترمز دارای نشانگرهای سایش فلزی هستند که برای ایجاد صدای بلند طراحی شده‌اند و به شما هشدار می‌دهند که زمان تعویض آن‌ها فرا رسیده است. اگر اقدام به تعویض آن‌ها نکنید، در اینصورت احتمال بروز آسیب‌های بیشتر و در نتیجه هزینه‌های تعمیر بیشتری را به شما تحمیل می‌کند.

لرزش هنگام ترمز

لرزش فرمان هنگام ترمز زدن نشانه دیگری است که نشان می‌دهد سیستم ترمز خودرو شما نیاز به بازدید توسط تعمیرگاه‌های مجاز دارد. این احتمال وجود دارد که دیسک‌های ترمز خودرو شما تاب خورده و همزمان سایش ناهموار لنت‌ها را ایجاد می‌کند.

زمان بیشتری برای توقف

یکی دیگر از نشانه‌های اصلی که نشان می‌دهد ترمزهای شما باید بررسی شوند، مختل شدن عملکرد ترمز هنگام فشار دادن پدال ترمز است. اگر در هنگام ترمزگیری، زمان توقف کمتر از حد ایده‌آل و نرمال خودرویتان را تجربه می‌کنید، ممکن است به این معنی باشد که لنت‌های ترمز فرسوده شده‌اند و یا روغن ترمز، کم شده است. در این شرایط باید در اسرع وقت به تعمیرگاه‌های مجاز مراجعه کنید تا از بروز حوادث و اختلال در سیستم ترمز جلوگیری کنید.

چراغ نشانگر لنت ترمز روشن شود

اکثر وسایل نقلیه مدرن دارای چراغ‌های هشدار دهنده ترمز هستند که بر روی کیلومتر شما ظاهر می‌شوند. روشن شدن چراغ سیستم ترمز ضد قفل(ABS) و یا چراغ هشدار سیستم ترمز می‌تواند گواهی بر خرابی ترمز باشد. البته چراغ ترمز زمانی که ترمز دستی شما درگیر است ظاهر می‌شود، اما اگر چراغ هشدار ترمز را می‌بینید ولی ترمز دستی شما درگیر نیست، وقت آن است که یک متخصص مجاز نگاهی به سیستم ترمز خودرو شما بیاندازد.

سایش لنت ترمز

لنت ترمز شما نازک شده است

یکی از راه‌های بررسی آسان لنت‌های ترمز، بازرسی بصری آن‌ها است. برای انجام این کار، بین پره‌های چرخ‌های خود نگاه کنید و لنت ترمز خود را ببینید. اگر ضخامت آن کمتر از ¼ اینچ یا ۶.۴ میلی‌متر باشد، باید نسبت به تعویض لنت‌ها اقدام کنید. البته در صورتی می‌توانید این کار را انجام دهید که خودرو شما رینگ‌های پره‌ای داشته باشد در غیر اینصورت برای بررسی ضخامت لنت‌های ترمز باید چرخ‌ها از خودرو جدا شوند.

راه‌های پیشگیری از سایش لنت ترمز

تعویض به موقع لنت ترمز، استفاده از مواد و روش‌های مناسب در ساخت لنت ترمز، رعایت نکات ایمنی و نگهداری از سیستم ترمز از جمله راه‌های پیشگیری و کاهش سایش لنت ترمز هستند. برای پیشگیری از سایش لنت ترمز و افزایش عمر آن، به ویژه می‌توانید به راه‌های زیر توجه کنید:

استفاده از لنت ترمز با کیفیت

استفاده از لنت ترمز با کیفیت و استاندارد می‌تواند به کاهش سایش و افزایش عمر آن کمک کند، در فروشگاه آنلاین یدک‌می، می‌توانید باکیفیت‌ترین لنت‌ها را در صفحه خرید لنت ترمز را برای خودروی خود ببینید کرده و از بابت اورجینال بودن محصولات خیالتان راحت باشد.

رانندگی اقتصادی

رانندگی اقتصادی و کاهش ترمز کردن ناگهانی و در فواصل نزدیک از خودروهای دیگر، می‌تواند به کاهش فشار و اصطکاک بین لنت ترمز و دیسک یا صفحه ترمز کمک کرده و در نتیجه سایش لنت ترمز را کاهش دهد.

تعویض لنت ترمز به موقع: تعویض لنت ترمز به موقع و در صورت نیاز، تعویض دیسک یا صفحه ترمز نیز می‌تواند به کاهش سایش لنت ترمز و افزایش عمر آن کمک کند.

توجه به نوع رانندگی

در شرایط سخت مثل رانندگی در کوهستان‌ها، رانندگی در شرایط آب و هوایی سخت و شرایط رانندگی سنگین، ترمز کردن بیش از حد و تکراری استفاده از ترمز می‌تواند سایش لنت ترمز را افزایش داده و عمر آن را کاهش دهد. بنابراین، توجه به نوع رانندگی و کاهش ترمز کردن ناگهانی و بیش از حد می‌تواند به کاهش سایش لنت ترمز کمک کند.

تمیز کردن دیسک یا صفحه ترمز

تمیز کردن دیسک یا صفحه ترمز از گرد و غبار و روغن‌های موتور می‌تواند به کاهش فشار و اصطکاک بین لنت ترمز و دیسک یا صفحه ترمز کمک کرده و در نتیجه سایش لنت ترمز را کاهش دهد.

استفاده از ترمز موتور

در شرایطی که نیاز به ترمز کردن دارید، استفاده از ترمز موتور، به جای ترمز پایانی، می‌تواند به کاهش فشار و اصطکاک بین لنت ترمز و دیسک یا صفحه ترمز کمک کرده و در نتیجه سایش لنت ترمز را کاهش دهد. استفاده از ترمز موتور به این معنی است که در حین رهایی از دو دسته دارای گیربکس، فرمان و سایر سیستم‌های خودرو، می‌توانید با فشار دادن پدال ترمز، بازده ترمز خودرو را افزایش دهید. این کار باعث کاهش فشار و اصطکاک بین لنت ترمز و دیسک یا صفحه ترمز می‌شود و در نتیجه سایش لنت ترمز کمتری را به وجود می‌آورد.

کلام پایانی

وضعیت لنت های ترمز باید به طور مرتب کنترل و مطابق با توصیه های سازنده بررسی شود. اگر دستگاه مجهز به سنسور و نشانگر وضعیت لنت ها باشد، این تضمین نمی کند که هنگام فعال شدن، زمان تعویض فوری لنت ها فرا رسیده باشد. توصیه می شود میزان سایش را به صورت بصری بررسی کنید و همچنین حداقل ضخامت مواد اصطکاک را کاهش ندهید. متوسط ​​سایش مجاز لنت ها در حدود ۲…۳ میلی متر است. در هر صورت، فراموش نکنید که رانندگی با لنت های فرسوده نه تنها ناخوشایند است، بلکه به ترتیب خطرناک است، آنها باید به موقع تعویض شوند!

بازگشت به لیست

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید