مقالات تخصصی

علت تاب برداشتن دیسک ترمز چیست؟

تاب برداشتن دیسک ترمز

ممکن است بدانید که دیسک‌‌های بزرگ فلزی که در پشت چرخ‌‌ها قرار گرفته است دیسک‌‌های ترمز نامیده می‌شوند. زمانی که خودروی شما در حال حرکت است این دیسک‌‌ها نیز می‌چرخد که منجر به ایجاد اصطکاک بین لنت ترمز و دیسک‌‌ها می‌شود که در نهایت منجر به کاهش سرعت چرخ‌‌ها و ایستادن اتومبیل شما می‌گردد. شاید برای شما نیز این سوال ایجاد شود که علت تاب برداشتن دیسک خودرو چیست؟

با توجه به این که دیسک‌‌های ترمز در دمای بالا تولید می‌شوند بسیار مقاوم و مستحکم هستند. این قطعه به شکلی طراحی شده است که بلافاصله گرما را انتقال می‌دهد و دما را کاهش می‌دهد. پس از استفاده از ترمز لازم است که قطعه مجدد به حالت اولیه‌ی خود باز گردد. در واقع علت تاب برداشتن دیسک خودرو به دلیل عملکرد نادرست ترمز است. در این شرایط سیستم ترمز با کاهش عملکرد مواجه می‌شود. برای اینکه بدانید علت این مشکل دقیقا چیست، در ادامه مقاله از لنت ترمز قصد داریم مطالب جامع و مفیدی را در اختیار شما قرار دهیم. ممنون از همراهی‌تان.

دلیل تاب داشتن دیسک ترمز خودرو چیست؟

باور اشتباهی که وجود دارد این است که برخی از افراد گمان می‌کنند که دیسک‌‌ها ثابت هستند در حالی که دیسک‌‌ها همراه با چرخ‌‌ها در حال چرخیدن می‌باشند. با گذشت زمان آلودگی‌‌هایی در سطح دیسک ایجاد می‌شود که باعث می‌شود دیسک‌‌ها تاب بردارند و سطح آن‌‌ها ناهموار شوند. در انتها باعث می‌شود که سطح فلزی آن‌‌ها دچار آسیب شود.

یکی از مهم‌ترین علت‌‌های به وجود آمدن این مشکل گرمای زیاد است.

اما از دیگر دلایل فرسوده شدن لنت‌‌ها می‌توان به مواردی مانند گرفتن ترمزهای پشت سر هم به صورت ناگهانی که منجر به ساییده شدن لنت‌‌های می‌شود.

جدا شدن مواد از لنت و چسبیده شدن آن‌‌ها بر روی سطح دیسک‌‌ها باعث تاب برداشتن دیسک می‌شود. ترمز گرفتن در جاده با سرعت بالا و یا ترمزهای طولانی مدت و گرمای زیادی می‌تواند باعث ضعیف شدن سیستم ترمز خودرو شود و سرعت آن را کاهش دهد. از سوی دیگر نیز ممکن است روغن ترمز نشتی پیدا کند و روی چرخ‌‌ها و دیسک بچسبد.

تمامی عوامل فوق تاثیر مستقیمی بر روی تاب برداشتن دیسک خودرو دارند و باعث کاهش عملکرد آن می‌شوند. در صورت مشاهده‌ی هر کدام از این موارد می‌بایستی تنها کاری که شما می‌توانید انجام دهید این است که سطح دیسک را خنک نگه دارید، سپس هر چه سریع‌تر نسبت به تعمیر لنت ترمز اقدام کنید.

چگونه می‌توان از تاب برداشتن دیسک ترمز جلوگیری کرد؟

بدون شک زمانی که ما زیاد رانندگی می کنیم لازم است طبیعتا استفاده بیشتری هم از ترمز خواهیم داشت و به همین جهت، لنت های ترمز با سرعت بالایی دچار فرسودگی خواهند شد. در صورتی که استفاده شما از خودرو عادی به صورت متوسط و عادی بوده، توصیه می‌شود حداقل یک بار در سال، سیستم دیسک و لنت ترمز خود را مورد بررسی و ارزیابی قرار دهید.

بهتر است که از مراکز مطمئن پخش قطعات، لنت‌های استاندارد و مناسب را خریداری و استفاده کنید. چرا که استفاده از لنت‌هایی که نامرغوب و با کیفیت پایین هستند، باعث می‌شوند تا شما هزینه های بیشتری را برای تعویض دیسک های خراب متقبل شوید. شرکت های مختلفی در زمینه تولید دیسک ترمز فعالیت دارند.

در ادامه به مهمترین راه حل‌هایی که از تاب برداشتن دیسک ترمز جلوگیری کرده و افزایش طول عمر آن را به دنبال دارد اشاره خواهیم کرد:

تاب برداشتن دیسک ترمز

از سپر به سپر حرکت کردن با خودرو جلویی خوداری کنید.

یکی از عواملی که باعث تاب برداشتن دیسک ترمز شده، همگام نبودن راننده با ترافیک است. توجه داشته باشید که تحت هیچ شرایطی نباید سپر به سپر خودروی جلویی حرکت کرده و از در نظر گرفتن فضای کافی با خودروی جلویی اجتناب کرد. به دلیل اینکه انجام چنین کاری  نه تنها گرما و اصطکاک را ایجاد کرده، بلکه فرسایش را نیز کمتر خواهد کرد. در نتیجه به لنت ها و دیسک ها آسیب بسیار زیادی وارد می شود.

هنگام عصبانیت رانندگی نکنید

رانندگی در زمان عصبانیت و نداشتن آرامش، باعث شده تا عمل ترمزگیری را به موقع انجام ندهید. ترمز گرفتن در زمان نامناسب، تصادف و خطرات احتمالی را ایجاد می کند. همچنین این کار باعث از بین رفتن دیسک ترمز و تاب برداشتن آن را نیز به دنبال خواهد داشت.

از گرفتن ترمزهای شدید اجتناب کنید

هنگامی که میزان حرارت دیسک های ترمز بیش از حد باشد، از گرفتن ترمزهای شدید باید اجتناب کنید. تا آنجایی که امکان دارد تلاش کنید تا قبل از ترمز گرفتن سرعت ماشین به اندازه 15-17 کیلومتر در ساعت کاهش پیدا کند و سپس، اقدام به فشردن پدال ترمز کنید.

از جاهای پر آب عبور نکنید

یکی دیگر از راه حل‌هایی که به شما کمک می کند تا از تاب برداشتن دیسک ترمز خودرو خود جلوگیری کنید، این است که اگر پدال ترمز را به صورت مداوم مورد استفاده قرار می دهید، در طول رانندگی از چاله ها و مکان ها پر آب عبور نکنید. در غیر این صورت مقدار زیادی آب بر روی دیسک جمع شده و باعث می شود تا دیسک ترمز تاب بردارد.

از لنت‌های با کیفیت استفاده کنید

لنت‌های ترمز شرکتی و با کیفیت بالا را به کار بگیرید. چرا که لنت هایی که نامرغوب و تقلبی هستند، سطح دیسک را دچار خوردگی خواهند کرد. از طرفی دیگر، برای اینکه لرزش خودرو هرگز برای شما رخ ندهد و همچنین دیسک ترمز خودرو شما تاب برندارد، توصیه می شود برای عوض کردن لنت ترمز خودرو به موقع اقدام کنید. زیرا دیر تعویض کردن آن منجر به پله شدن و لبه زدن دیسک می گردد.

روی دیسک داغ آب نریزید

زمانی که قصد دارید خودروی خود را بشویید، ابتدا لازم است که از نرمال بودن دمای موتور اطمینان حاصل کرده و سپس، برای کارواش آن اقدام کنید. متاسفانه تعداد زیادی از افراد به دلیل نداشتن آگاهی کافی، بر روی دیسکی که داغ بوده آب می‌ریزند. همیشه این نکته را به خاطر داشته باشید که ریختن آب بر روی دیسک داغ، منجر به تاب برداشتن دیسک ترمز و کاسه های چرخ عقب خواهد شد.

تاب برداشتن دیسک ترمز

علائم تاب برداشتن دیسک ترمز

دیسک‌‌های ناهموار چندین نشانه بارز دارند که به شما کمک می‌کنند تا آن‌‌ها را به خوبی شناسایی کنید.

 • هنگامی که پدال ترمز را فشار می‌دهید، بوی لاستیک سوخته احساس کنید.
 • شنیده شدن صدای گوش خراش و غیر متعارف به هنگام ترمزگیری که به صورت متناوب و سریع، قطع و وصل می شود.
 • سفت شدن غیر عادی و بیش از اندازه پدال ترمز
 • احساس لرزش خودرو به هنگام گرفتن ترمز
 • عملکرد نامناسب ترمز خودرو حتی بعد از تعویض لنتها و طولانی شدن زمان توقف خودرو پس از گرفتن ترمز

تست تاب دیسک ترمز

اگر نیاز دارید که میزان تاب دیسک ترمز خودرو را به صورت دقیق و میلی متری متوجه شوید، می توانید مراحل زیر را طبق فیلم زیر انجام دهید. این آموزش برای این است که اگر تاب دیسک ترمز به صورت چشمی مشخص نیست بتوانید با انجام این تست به میزان تاب و پیچش دیسک و صفحه پی ببرید.

 1. ابتدا خودرو را در موقعیتی ثابت قرار داده و جک را زیر آن قرار دهید و چرخ مربوطه را باز کنید تا به دیسک ترمز دسترسی پیدا کنید.
 2. می تواندی برای افزایش راحتی تست کالیپر ترمز را هم باز کنید.
 3. یک پایه نگهدارنده مغناطیسی را به یک ساعت اندازه گیری متصل کنید به طوری که بتوانید قسمت آهنربایی پایه را بر روی بدنه یا شاسی خودرو ثابت کنید.
 4. پس از ثایت شدن پایه، میل اندازه گیری ساعت را بر روی دیسک ترمز با فاصله حدودی 1 میلیمتر از لبه تنظیم کنید به صورتی که عدد صفر را نشان دهد.
 5. به آرامی دیسک چرخ را حرکت دهید و میزان تغییرات عدد نشان داده شده بر روی ساعت را تحت نظر بگیرید.
 6. اگر بزاه تغییرات چند میلی نتر و زیاد باشد مشخص می شود که دیسک ترمز تاب دار شده و باید توسط دیسک تراش اصلاح گردد.
بازگشت به لیست

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید