مقالات تخصصی

علت بلند شدن بوی لنت ماشین چیست؟

علت بلند شدن بوی لنت ماشین

تا کنون برایتان پیش آمده که در ترافیک و یا حین حرکت، بویی مانند بوی لنت ترمز را احساس کنید؟ به نظر شما این اتفاق از وجود ایراد در کدام قطعه خبر می‌دهد؟ لنت ترمز از دسته قطعاتی محسوب می‌شود که با گذر زمان عمر خود را از دست می‌دهد. این قطعات که به لوازم مصرفی خودرو نیز معروف اند، با تمام شدن خود علامت و نشانه هایی را به ما انتقال می‌دهند تا نسبت به تعویض لنت ترمز اقدام کنیم. اما نکته ای که در مورد لنت ترمز وجود دارد این است که علت بلند شدن بوی لنت ماشین معمولا از تمام شدن این قطعه نیست.

در این مقاله قصد داریم تا به علت بلند شدن بوی لنت ماشین و ایرادات شبیه به آن بپردازیم و از راه های پیشگیری از آن بیشتر بدانیم. ادامه مقاله را از لنت ترمز دست ندهید.

علت بلند شدن بوی لنت ماشین

از جمله عواملی که ممکن است به بلند شدن بوی لنت ماشین منجر شوند، می توان به موارد زیر اشاره کرد:

ترمزهای خودروی شما بیش از حد گرم می شوند

ترمزهای خودروی شما از اصطکاک برای توقف وسیله نقلیه در حال حرکت شما استفاده می کنند و اصطکاک گرما ایجاد می کند. متأسفانه، استفاده بیش از حد یا عادات ترمز تهاجمی می تواند منجر به گرم شدن بیش از حد ترمزهای خودروی شما شود. چگونه متوجه می شوید که گرمای بیش از حد باعث می شود که ترمز شما بوی سوختن بدهد؟ علاوه بر رایحه، ترمزهای بیش از حد گرم شده نیز ممکن است بیش از حد جیغ بزنند، یا ممکن است متوجه شوید که پدال ترمز هنگامی که آن را فشار می دهید، اسفنجی می شود. برای جلوگیری از گرم شدن بیش از حد ترمز، روی رانندگی صاف و ثابت تمرکز کنید.

شما قطعات ترمز جدید برای خودروی خود استفاده کرده اید

اگر اخیراً ترمزهای خودروی خود را تعمیر یا تعویض کرده اید، قطعات جدید ممکن است مقصر بوی عجیب ترمز باشند و این اشکالی ندارد. رایحه اغلب نشان می‌دهد که رزین لنت‌های ترمز جدید شما در حال سفت شدن است، به این معنی که مواد با استفاده قوی‌تر می‌شوند. (برخی افراد آن را با به پا کردن یک جفت کفش تازه مقایسه می کنند.)

اگر اخیراً لنت ترمز خودروی خود را تعویض کرده اید و متوجه بوی «ترمز سوخته» شده اید، نگران نباشید، مگر اینکه قدرت ترمز کاهش پیدا کند یا این عطر بیش از چند روز باقی بماند. در صورت شک، ترمزهای خود را به صورت رایگان چک کنید تا ایمن باشید. به طور معمول انتظار داریم که این بوی لنت ماشین پس از چند روز استفاده از سیستم ترمز خودرو به حداقل رسیده و کم کم کاملا برطرف شود. با این حساب اگر خلاف این موضوع را مشاهده کردید، حتما به تعمیرگاه مراجعه کنید.

علت بلند شدن بوی لنت ماشین

شما فراموش کرده اید که ترمز دستی را پایین بیاورید

دیشب روی تپه ای پارک کردی و امروز صبح ترمزهایت بوی کباب می دهد. آیا یادتان رفته قبل از حرکت ترمز دستی خودروی خود را آزاد کنید؟ اگر فراموش کردید آن را رها کنید، این می تواند دلیل بوی سوختگی ترمزهایتان باشد.

ترمز دستی برای جلوگیری از چرخش وسیله نقلیه شما در حالت ایستا است. بنابراین، مجبور کردن ماشین خود به حرکت در حالی که هنوز درگیر است، دستور گرمای بیش از حد در سیستم ترمز شما است. این گرم شدن زیاد از حد در نهایت منجر به بلند شدن بوی لنت ماشین خواهد شد و اگر چنین رویه ای را در پیش گرفته باشید، نمی توانید از بابت برخاستن بوی تند از لنت های ترمز، آن قدرها متعجب باشید.

بسته به مدت زمانی که با ترمز دستی در اطراف رانندگی کرده اید، آسیب می تواند کم باشد یا قابل توجه باشد. در هر صورت، اگر متوجه شدید که با ترمز دستی در حال رانندگی بوده اید، ماشین خود را برای بررسی ترمز به نزدیکترین تعمیرگاه ببرید. جلوگیری از آسیب احتمالی ترمز در مسیرهای آن با سرویس ترمز درجه یک بسیار مهم است.

علت بلند شدن بوی لنت ماشین، ترمزهای مکرر

اگر به طور جامع نگاه کنیم، علت بوی لنت ترمز را می‌توان تماس بیش از حد با دیسک‌ها دانست. این اتفاق ممکن است در اثر کارکرد غلط کولیس یا بالا بودن ترمز دستی ایجاد شود، اما مهم‌ترین و البته شایع‌ترین آن‌ها، ترمزهایی پی‌درپی است.

لنت ترمز و حتی دیسک‌ها، همگی از اجزای مصرفی خودرو هستند، این موضوع یعنی نباید بیش‌ از حد مشخصی به آن‌ها فشار وارد کنید. با ترمزهای مکرر، لنت‌ها هر بار داغ و داغ‌تر می‌شوند و از یک جایی به بعد شروع به پخش کردن بوهای نامطبوع خواهند کرد که در اثر سوختگی مواد سازنده آن‌هاست. از طرفی تکرار این موضوع می‌تواند چسبندگی لنت‌ها را بسیار کاهش دهد.

علت بلند شدن بوی لنت ماشین، کولیس‌ها باعث ایجاد دود و بوی لنت ترمز

کولیس بخشی از سیستم ترمز دیسکی است که هنگام فشار دادن پدال، لنت‌ها را روی دیسک فشار می‌دهد. در شرایط خاص ممکن است این بخش به‌درستی کار نکند و حتی پس از آزادکردن پدال، همچنان لنت‌ و دیسک با هم درگیر باشند. در چنین شرایطی حتی با طی مسافت کوتاه هم شاهد دود و بوی بسیار نامطبوعی خواهید بود.

علت بلند شدن بوی لنت ماشین

علت بلند شدن بوی لنت ماشین، نصب نادرست لنت‌ها یا تاب برداشتن دیسک ترمز

یکی دیگر از دلایل بلند شدن بو از لنت ترمز ، نصب نادرست لنت ها یا تاب برداشتن دیسک ترمز است. به بازار می‌روید و برای خلاصی از بوی لنت ترمز، تجهیزات یدکی جدید را خریداری می‌کنید. آن‌ها را نصب می‌کنید و انتظار دارید که دیگر بویی به مشام نرسد. اما همچنان این بوها دست بردار نیستند. اگر لنت‌ها را کمی شل یا کج بسته باشید، کار تمام است. همین موضوع می‌تواند علاوه بر ایجاد خطر جانی، بوهای نامطبوعی را منتشر کند. پس حتماً از این که لنت‌ها در جای خود قرار گرفته باشند، اطمینان حاصل کنید.

یک نکته مهم دیگر، اگر عمر لنت‌های شما رو به اتمام باشد یا فشار زیادی روی آن‌ها آورده باشید، احتمالاً تاب برمی‌دارند. این تغییر شکل می‌تواند تأثیر منفی روی عملکرد لنت بگذارد و سبب ایجاد بو شود.

چه کارهایی باید در زمان انتشار بوی لنت ترمز انجام دهیم؟

در طول تجربه رانندگی و به دلایلی که گفته شد، ممکن است با بوی لنت ترمز مواجه شوید. در اینگونه مواقع ابتدا آرامش خود را حفظ کرده و دستپاچه نشوید. چرا که استرس زیاد باعث از دست دادن کنترل خود نسبت به ماشین می‌شود و حوادث زیادی را رقم می‌رند.

پس از این، ماشین را به سمت راست جاده هدایت کنید و آن را در مکانی امن متوقف سازید. به سیستم ترمز ماشین اجازه دهید تا چند دقیقه خنک شود و به دمای اولیه خود برسد.

پس از اینکه لنت ترمز و دیسک ها به دمای معمولی خود رسیدند، حتما خودرو را به یک تعمیرگاه مطمئن برسانید. به این نکته توجه داشته باشید که به هیچ وجه با سرعت بالا رانندگی نکنید. چرا که ممکن است سیستم ترمز شما صدمه جدی دیده باشد و با این افزایش سرعت کارایی خود را از دست بدهد.

سخن آخر

همانطور که در بالا نیز اشاره کردیم، لنت ترمز یکی از قطعات مصرفی خودرو است. با گذر زمان، عمر مفید لنت ترمز به اتمام می‌رسد. بوی لنت ترمز نیز معمولا به دلیل داغ شدن لنت ترمز اتفاق می‌افتد که به عوامل زمینه ای آن پرداختیم.

سعی کنید که حتی‌المقدور از یک لنت ترمز باکیفیت برای ماشین خود استفاده کنید؛ چرا که علاوه بر افزایش قدرت ترمز گیری، هزینه های استهلاک ماشین نیز کاهش پیدا می‌کند و عمر دریافتی از لنت ترمز نیز بیشتر است.

اگر قصد تهیه یک لنت مرغوب و با هزینه‌ مناسب را دارید، می‌توانید محصول مورد نظر را از فروشگاه اینترنتی لنت ترمز مرکز سفارش داده و آن را در محل تحویل بگیرید. لنت ترمز ارائه دهنده انواع لنت های خارجی، لنت ترمز هیوندا، لنت ترمز تویوتا، لنت ترمز سوزوکی و …

بازگشت به لیست

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید