مقالات تخصصی

دلایل و نشانه های خراب شدن لنت ترمز

نشانه های خراب شدن لنت ترمز

به جرأت می‌توان گفت که در مقایسه با دیگر قطعات ماشین، لنت ترمز از اهمیت نسبتا بالایی برخوردار است؛ و خراب شدن لنت ترمز می‌تواند منجر به حادثه ای جبران ناپذیر شود. از تصادفات جاده ای خطرناک و با سرعت بالا گرفته تا حتی یک سپر به سپر درون شهر، همگی می‌توانند به دلیل درست عمل نکردن این قطعه اتفاق بیفتند. در این مقاله از لنت ترمز قصد داریم تا با بررسی دلایل و نشانه های خراب شدن لنت ترمز درصد اینگونه حوادث را کاهش دهیم و رانندگی مطمئن تری داشته باشیم.

نشانه های خراب شدن لنت ترمز

لنت ترمز یا همان brake pad با خراب شدن و فرسوده شدن ، یک سری از علائم و نشانه ها را از خود بروز می‌دهد که کمک به بهتر فهمیدن این موضوع می‌کند. در حقیقت این نشانه ها اگر نباشند، فقط از طریق عملکرد این قطعه است که می‌توان به اتمام کارایی آن پی برد که کاری بسیار خطرناک است.

اما با وجود نشانه های زیر، می‌توانیم به عمر مفید باقی مانده این قطعه پی ببریم:

نشانه های خراب شدن لنت ترمز

صداهای غیرمعمولی

لنت ترمز یک قطعه مصرفی است که با ساییده شدن و فرسایش طولانی مدت، عمر مفید خود را از دست می‌دهد. زمانیکه لنت ترمز بیش از حد ساییده شده باشد، از خود صدا هایی مانند سوت و … تولید می‌کند که نشان از تمام شدن لنت دارد. در نتیجه اگر در هنگام رانندگی صدای لنت ترمز را شنیدید، حتما برای بازبینی لنت اقدام نموده و در صورت نیاز آن را تعویض نمایید.

این صداها که البته از بی کیفیتی لنت نیز می‌تواند حاصل شده باشند، در زمان تمام شدن لنت قابل شنیدن هستند.

نامتعادل بودن ماشین در هنگام رانندگی

زمانیکه لنت ها فرسوده می‌شوند، نسبت به هم یک اختلاف جزئی پیدا می‌کنند که اتفاقا در بالا به طور کامل آن را توضیح دادیم. با فرسوده شدن نابرابر لنت ها، ماشین هنگام عملکرد ترمز به سمت چپ یا راست کشیده می‌شود که این به معنای اختلاف فرسایش در لنت ها و یا تمام شدن آن هاست.

توصیه می‌شود در صورت مشاهده این نشانه، سریعا نسبت به بازببینی لنت ها اقدام کنید. چرا که این ایراد در ادامه می‌تواند بسیار مخاطره آمیز باشد.

تغییر در عملکرد پدال ترمز

پدال ترمز یکی دیگر از قطعاتی است که به وسیله آن می‌توانید نسبت به خراب شدن لنت ترمز خود پی ببرید. تجربه نشان داده که پدال ترمز، زمانیکه عمر لنت ها به پایان می‌رسد، در ارتفاع پایین تری نسبت به وضعیت قبلی عمل می‌کند و به نیروی بیشتری احتیاج دارد.

این نشانه که البته می‌تواند دلایل دیگری نیز داشته باشد، در زمان تمام شدن لنت ترمز نیز به طور کامل قابل مشاهده است.

دلایل خراب شدن لنت ترمز

لنت ترمز نیز مانند دیگر قطعات خودرو، می‌تواند دلایل متعددی داشته باشد. این ایرادات گاهی از سهل‌انگاری رانندگان و گاهی اوقات نیز، به دلیل عدم نصب صحیح قطعه در جای خود اتفاق می‌افتند. اما مهم ترین این دلایل به شرح زیر اند:

نشانه های خراب شدن لنت ترمز

تغییر شکل دیسک

اولین علتی که می‌تواند منجر به خرابی زود هنگام لنت ترمز شود، همین تغییر فرم دادن دیسک به علت داغ شدن دیسک ترمز است. دیسک با کار زیاد و رانندگی در شرایط مختلف، شروع به داغ شدن می‌کند و رفته رفته، خاصیت سختی خود را تا حدی از دست می‌دهد.

این یکی از خاصیت های اصلی فلزات است و هر قطعه فلزی که ما در حال حاضر در اطراف خود داریم، به خاطر همین خاصیت به فرم و شکل دلخواه ما در آمده است.

زمانی که دیسک ماشین داغ شده و به اصطلاح، به فرم خمیری متمایل شده، احتمال تاب برداشتنش تا حد زیادی افزایش پیدا می‌کند. در این حالت برخورد هر ماده سردی مانند آب های کف جاده به آن، می‌تواند این تغییر شکل را برای دیسک رقم بزند و در نتیجه، دیسک تاب برمی‌دارد.

طبیعتا هنگامی که دیسک در حالت فیزیکی استاندارد خود نیست، اصطکاک مضر تولید کرده و همین سبب خراب شدن لنت ترمز خواهد شد.

کیفیت پایین لنت ترمز دلیل اصلی خراب شدن لنت ترمز

لنت های بسیار متعددی در بازار وجود دارند که هر کدام مطابق با نیاز های متفاوت طراحی شده اند.

اما در میان این همه از تنوع، طبیعتا محصولات بی کیفیتی نیز وجود دارند که استفاده از آن ها نه تنها برای سلامتی مضر است، بلکه باعث آسیب به دیگر قطعات خودرو از جمله خرابی دیسک ترمز شده و هزینه های نگهداری از ماشین را بالا می‌برد.

این لنت ها ویژگی های متعددی دارند. از صدای سوت و … گرفته تا گرد و غبار های بسیار زیاد و سرسام آور، همگی از خصوصیات این لنت های نامرغوب در بازارند. لنتی که برای خودروی خود تهیه می‌کنید، باید با کمترین میزان گرد و غبار همراه باشد و به علاوه، سر و صدای اضافی نیز از خود ایجاد نکند.

همچنین باید از قدرت پایداری خوبی برخوردار باشد و عملکرد خود را در انواع شرایط رانندگی از دست ندهد.

لنت ترمز ارائه دهنده انواع لنت های خارجی، لنت ترمز هیوندا، لنت ترمز تویوتا، لنت ترمز سوزوکی و …

مساوی نبودن لنت ترمز

این اتفاق که البته در زمان نصب لنت ترمز می‌افتد، یکی دیگر از علل شایع خرابی لنت ترمز است. به طور کلی خودرو یک سیستم مکانیکی است که در طول زمان باعث یک سری فرسایش ها و نابرابری ها شده.

این فرسایش ها در انواع قطعات ماشین ممکن است اتفاق بیفتد و باعث بروز ناهمواری های متفاوت شوند. یکی از این نابرابری ها که مربوط به لنت ترمز است که در زمان نصب قطعه باید کاملا در نظر گرفته شود.

زمانی که لنت های ترمز نسبت به هم برابر نیستند و در جای دقیق خود نصب نشده اند، به صورت های متفاوت فرسوده می‌شوند و بعد از گذشت مدتی، در حد چند میلی متر با هم اختلاف پیدا می‌کنند. همین اختلاف باعث فرسایش مضاعف لنت ها شده که در نتیجه طول عمر لنت ترمز را کاهش می‌دهد.

خلاصه مقاله

نشانه های خراب شدن لنت ترمز صداهای غیرمعمولی، نامتعادل بودن ماشین در هنگام ترمز، و تغییر در عملکرد پدال ترمز را نشان می‌دهد. دلایل خراب شدن لنت ترمز شامل تغییر شکل دیسک ترمز، کیفیت پایین لنت ترمز، و عدم مساوی بودن لنت ها است. برای جلوگیری از خرابی لنت ترمز باید لنت های با کیفیت و همسان را نصب کرد و هنگام تشخیص نشانه های خرابی لنت ترمز، سریعا اقدام به بازبینی و تعویض آن کرد.

– لنت ترمز با خراب شدن و فرسودگی علائم خاص خود را نشان می‌دهد.
– صداهای غیرمعمولی، نامتعادل بودن ماشین در هنگام ترمز کردن و تغییر در عملکرد پدال ترمز نشانگر خراب شدن لنت ترمز هستند.
– دلایل خراب شدن لنت ترمز شامل تغییر شکل دیسک، کیفیت پایین لنت ترمز، و مساوی نبودن لنت ترمز هستند.
– لنت ترمز باید با کیفیت پایداری خوبی و بدون صدا و گرد و غبار باشد.

سوالات متداول

1. چه نشانه هایی به خراب شدن لنت ترمز اشاره دارد؟
– صداهای غیرمعمولی
– نامتعادل بودن ماشین در هنگام رانندگی
– تغییر در عملکرد پدال ترمز

2. چگونه می توان به عمر مفید باقی مانده لنت ترمز پی برد؟
– با شنیدن صدای لنت ترمز
– با مشاهده نامتعادل بودن ماشین در هنگام رانندگی
– با تغییر در عملکرد پدال ترمز

3. چه دلایلی می تواند منجر به خراب شدن لنت ترمز شود؟
– تغییر شکل دیسک به علت داغ شدن دیسک ترمز
– کیفیت پایین لنت ترمز
– مساوی نبودن لنت ترمز

4. چه خصوصیاتی باید در لنت ترمزی که برای خودرو تهیه می شود، موجود باشد؟
– داشتن کمترین میزان گرد و غبار
– عدم ایجاد سر و صدای اضافی
– قدرت پایداری خوب در انواع شرایط رانندگی

5. آیا صدای لنت ترمز همیشه نشانه خراب شدن آن است؟
– خیر، صدای لنت ترمز ممکن است از بی کیفیتی لنت نیز حاصل شود. اما در زمان تمام شدن لنت ترمز، این صدا قابل شنیدن است.

بازگشت به لیست

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید