مقالات تخصصی

بهترین روش‌های تشخیص لنت اصلی از تقلبی کدامند؟

روش‌های تشخیص لنت اصلی

لنت ترمز یکی از قطعات بسیار مهم در اتومبیل می‌باشد و با کیفیت بودن آن می‌تواند امنیت سرنشینان خودرو را تضمین کند. لنت‌های تقلبی به وفور در بازار موجود هستند و تاکنون افراد بسیاری در هنگام خرید لنت ترمز فریب خورده‌اند و پول خود را با خرید لنت ترمز تقلبی از دست داده‌اند. در این مقاله از مجله لنت ترمز قصد داریم تا تعدادی از روش‌های تشخیص لنت اصلی از تقلبی را عنوان نماییم.

لنت ترمز اصلی چیست؟

کمپانی های تولید کننده لنت در نقاط مختلف دنیا، از بسته بندی های متعددی برای محصولات خود استفاده می‌کنند. این بسته بندی ها گاهی اوقات به نام خود کارخانه و بعضی اوقات نیز، به نام یک خودروی خاص شکل می‌گیرد.

به لنتی که همراه با خود خودرو از کارخانه خارج می‌شود، لنت ترمز اصلی گفته می‌شود. اما چگونه می‌توانیم یک لنت ترمز اصلی را از نوع تقلبی آن تشخیص دهیم؟

ویژگی های لنت ترمز اصلی

اولین ویژگی که در برخورد با یک لنت ترمز اورجینال و تقلبی می‌توانیم ببینیم، کیفیت بسته بندی آن هاست. لنت های تقلبی معمولا از کیفیت پایین تری در بسته بندی برخوردارند. این آیتم را می‌توانید با لمس و یا حتی نگاه کردن به جعبه آن به خوبی متوجه شوید.

مورد بعدی مربوط به لیبل و مشخصات این لنت هاست. همیشه قبل از اینکه خرید خود را نهایی کنید، حتما به لیبل اصلی خود کارخانه در سایت آن توجه کنید. در بررسی که توسط یک لنت اورجینال و تقلبی داشتیم، این مطلب را متوجه شدیم که بسته بندی آن ها از نظر اندازه اعداد و گاهی اوقات فونت نیز، باهم متفاوت است.

به عنوان مثال کد محصول در نمونه اصلی با رنگ مشکی نوشته شده اما در نوع تقلبی آن، رنگ مربوطه کمی به سمت سرمه ای متمایل است.

برای شناسایی تمامی این موارد، حتما باید نمونه اصلی آن را دیده باشید. چرا که این اختلافات تنها نسبت به نمونه‌ی اصلی قابل فهمیدن است و بدون آن، امکان پذیر نیست. اما در صورتی که سایت خود کمپانی را پیدا نکردیم و یا بنا به هر دلیلی موفق به دیدن جعبه لنت ترمز اورجینال نشدیم، چاره چیست؟

در این مواقع، باید به خود لنت ترمز توجه کرد. لنت ترمز اصلی، جنسی نرم تر و مرغوب تر دارد. این در حالی است که بدنه لنت ترمز تقلبی بسیار سفت تر و سخت تر است. برای فهمیدن این ویژگی، دست خود را به آرامی روی لنت بکشید تا متوجه سختی و یا نرمی آن شوید.

لنت ترمز تقلبی به دلیل پایین بودن کیفیت و نداشتن استاندار های مورد نیاز، امنیت خودو و سلامتی شما را به خطر می‌اندازد. این قطعات در زمانی که شرایط رانندگی کمی سخت تر و نامناسب تر شده، درصد بالایی از کارکرد خود را از دست می‌دهند و به همین دلیل، باعث کاهش راندمان خودرو می‌شوند.

روش‌های تشخیص لنت اصلی

ویژگی های عملکردی یک لنت ترمز اصلی

مواردی که در بالا به آن پرداختیم، از ویژگی های ظاهری یک لنت ترمز اورجینال بود. این ویژگی ها قبل از زمان نصب لنت به خوبی قابل مشاهده اند. اما از لحاظ عملکردی یک لنت ترمز اصلی باید دارای چه ویژگی هایی باشد؟ آیا محصولی که هم اکنون از آن استفاده می‌کنیم، یک لنت ترمز اورجینال است؟

سازگار با دیسک

یکی از مهم ترین ویژگی هایی که یک لنت ترمز اورجینال را از نوع تقلبی آن متمایز می‌کند، میزان سازگاری آن با دیسک خودرو یا همان دیسک چرخ است. لنت هایی که از کیفیت پایینی برخوردارند، بعد از مدتی باعث صدمه زدن به دیسک و خرابی دیسک ترمز می‌شوند. در حالی که یک لنت ترمز اصلی، در عین حفظ کارایی خود، هیچ آسیبی به دیسک نمی‌رساند.

این دو قطعه به دلیل اینکه به صورت مداوم و در بیشتر اوقات با هم در تماس اند، باید طوری طراحی شوند تا به یکدیگر آسیبی وارد نکنند. این دقیقا همان چیزی است که یک لنت ترمز اورجینال در اختیار شما می‌گذارد.

عدم تولید صداهای آزاردهنده

مورد بعدی که در عملکرد یک لنت تقلبی به خوبی مشاهده می‌شود، صدا های آزاردهنده ای از جمله صدای سوت لنت ترمز است. البته که این صدا می‌تواند به خاطر دلایل دیگری از جمله تمام شدن لنت ترمز و … نیز باشد. اما اگر کیفیت لنتی که استفاده می‌کنید به حد کافی نباشد، بعد از مدتی شاهد این صدا خواهید بود.

پایداری بالا

و اما مهم ترین خاصیت یک لنت ترمز اورجینال، یعنی حفظ پایداری و عملکرد در شرایط نامناسب رانندگی. جاده ها و خیابان هایی که در آن ها رانندگی می‌کنیم، همیشه آفتابی و خشک نیستند. در فصول سرد که میزان بارندگی افزایش پیدا کرده و دمای هوا تا میزان قابل توجهی کاهش می‌یابد، یک لنت ترمز مرغوب، لازمه‌ی رانندگی است.

متاسفانه بسیاری از لنت های درون بازار که با نام لنت ترمز اصلی به فروش می‌رسند، در شرایط برفی و یخبندان تا حد بالایی عملکرد خود را از دست می‌دهند. این ویژگی بسیار خطرساز باعث شده تا شاهد بسیاری از حوادث خطرناک به دلیل همین عدم حفط پایداری در شرایط برفی باشیم.

بدون آزبست

آزبست یک ماده شیمیایی سرطان زاست، که مدت ها پیش توسط تولید کنندگان لنت به کار می‌رفت. این ماده به دلیل اینکه روی سلامت رانندگان تاثیر منفی داشت، از فرمولاسیون لنت ترمز حذف شد. اما متاسفانه هنوز هم بعضی از تولید کنندگان، از این ماده شیمیایی برای محصولات خود استفاده می‌کنند.

در هنگام خرید حتما به این نکته توجه داشته باشید که از یک لنت بدون آزبست استفاده نمایید. این کار در بلند مدت باعث حفظ سلامتی شما و سرنشینان خودرو خواهد شد.

بهترین روش‌های تشخیص لنت اصلی از تقلبی

لنت‌های ترمز اصلی دارای ویژگی‌های بسیاری هستند که با در نظر گرفتن آن‌ها می‌توان محصولات اصلی را از لنت‌های بی کیفیت و نامرغوب تشخیص داد و در این قسمت می‌توانید با تعدادی از مهم‌ترین ویژگی‌های لنت‌های با کیفیت و اصل آشنا شوید:

به بسته بندی لنت‌ توجه کنید

لنت‌های اصل و با کیفیت دارای بسته بندی مناسبی هستند و کیفیت کاغذ استفاده شده در ساخت جعبه آن‌ها بسیار بالا می‌باشد. همچنین، فونت‌های استفاده شده برای نوشتن اطلاعات این لنت‌ها بر روی بسته بندی آن‌ها واضح است و جعبه این لنت‌ها گویای موارد و اطلاعات بسیاری است. بنابراین، یکی از مهم‌ترین و رایج‌ترین روش‌های تشخیص لنت اصلی از تقلبی توجه کردن به بسته بندی محصول است و می‌توان از عکس‌های موجود در اینترنت برای تشخیص محصولات اصلی کمک گرفت و از گرفتار شدن در دام افراد سودجو و فرصت طلب اجتناب کرد.

روش‌های تشخیص لنت اصلی

روش‌های تشخیص لنت اصلی، به هولوگرام لیزری شرکت سازنده توجه نمایید

لنت‌های مرغوب و اصل دارای هولوگرام لیزری هستند و بسیاری از محصولات تقلبی فاقد این هولوگرام می‌باشند. اگرچه امروزه این هولوگرام‌ها قابل جعل هستند و محصولات معدودی نیز در بازار وجود دارند که هولوگرام آن‌ها شباهت بسیار زیادی را به هولوگرام محصولات اصل و با کیفیت دارد ولی بهتر است به این نکته توجه داشته باشید که بسیاری از هولوگرام‌های محصولات اصل غیر قابل جعل کردن هستند و تفاوت‌های بسیار کوچکی میان برچسب‌های محصولات تقلبی و اصلی وجود دارد و با کمی دقت در جزئیات هولوگرام می‌توان لنت‌های با کیفیت را از موارد جعلی تشخیص داد و این مورد یکی از مطمئن‌ترین روش‌های تشخیص لنت اصلی از تقلبی در نظر گرفته می‌شود.

روش‌های تشخیص لنت اصلی، بارکد و برچسب OR نشانه‌ی اصالت کالا است

بارکد‌ها و برچسب‌های QR کمک بزرگی در مسیر تشخیص لنت اصلی از تقلبی می‌باشند و می‌توان با اسکن کردن آن‌ها توسط نرم افزارهای قابل نصب بر روی گوشی‌های موبایل از اصالت لنت‌های خریداری شده مطمئن شد. بنابراین، همواره پس از بررسی وضعیت جعبه بهتر است که بارکد و برچسب QR محصول را نیز به خوبی بررسی کنید تا با خرید محصولات تقلبی موجب هدر رفتن پول خود نشوید.

روش‌های تشخیص لنت اصلی، کیفیت مواد استفاده شده در ساخت لنت را بررسی نمایید

هدف اصلی تولید کنندگان لنت‌های تقلبی کسب سود بیشتر است و یکی از روش‌های محقق کردن این هدف استفاده از مواد اولیه نامرغوب و بی کیفیت در ساخت لنت‌های تقلبی می‌باشد و در نظر گرفتن این مورد یکی از بهترین روش‌ها برای تشخیص لنت اصلی از تقلبی است. لنت‌‌های تقلبی از نظر کیفیت ساخت تفاوت‌های فاحشی را با محصولات ناشناخته و تقلبی دارند و در بسیاری از مواقع می‌توان با لمس کردن سطح لنت‌ها از کیفیت آن‌ها مطلع شد. بنابراین، همواره در هنگام خرید لنت از فروشگاه‌های مختلف سطح آن‌ها را نیز بررسی کنید و در صورت مشاهده موارد مشکوک از خرید لنت‌های مورد نظر خودداری نمایید.

لنت‌های ترمز تقلبی سازگاری کمی را با سیستم ترمز خودرو دارند

لنت‌های تقلبی توسط تولید کنندگان ناشناخته و افراد غیر متخصص تولید و به بازار عرضه می‌شوند و این محصولات معمولاً سازگاری کم‌تری را با سیستم ترمز اتومبیل دارند. بنابراین، در صورتی که پس از تعویض لنت‌های قدیمی اتومبیل خود با لنت‌های جدید با علائم و نشانه‌های مختلفی همچون: انتشار بوی نامطبوع در هنگام استفاده از ترمز، صدا دادن لنت‌ها و کشیده شدن خودرو به یک سمت در اثر فشار دادن پدال ترمز مواجه شدید بهتر است که کیفیت و اصل بودن لنت‌های خریداری شده را زیر سوال ببرید و از افراد متخصص در این زمینه کمک بگیرید.

بازگشت به لیست

نوشته های مشابه

1 دیدگاه در “بهترین روش‌های تشخیص لنت اصلی از تقلبی کدامند؟

  1. رضا نوادری گفت:

    خیلی ممنون از این اطلاعات خوب

دیدگاهتان را بنویسید