مقالات تخصصی

راهکارهای جلوگیری از بخار کردن شیشه های خودرو

راهکارهای جلوگیری از بخار کردن شیشه های خودرو

بخار کردن شیشه های خودرو یکی از مشکلات رایج در فصل سرما است که می تواند دید راننده را کاهش داده و خطر تصادف را افزایش دهد.

علت بخار کردن شیشه های خودرو اختلاف دما بین هوای داخل و خارج خودرو است. هوای داخل خودرو معمولاً گرمتر از هوای بیرون است. زمانی که هوای گرم به شیشه های سرد برخورد می کند، رطوبت موجود در هوا به صورت بخار روی شیشه ها می نشیند.

در این مقاله به بررسی راهکارهای جلوگیری از بخار کردن شیشه های خودرو می پردازیم. این راهکارها شامل روش های ساده و کاربردی هستند که می توانند به راحتی در منزل یا تعمیرگاه خودرو انجام شوند.

راهکارهای جلوگیری از بخار کردن شیشه های خودرو

1. استفاده از دکمه A/C یا کمپرسور کولر

راهکارهای جلوگیری از بخار کردن شیشه های خودرو

راحت ترین و دائمی ترین راه کار برای از بین بردن بخار شیشه های خودرو و یا جلوگیری از بخار کردن آن ها روشن نمودن سیستم تهویه خودرو به همراه کلید A/C است . باور غلطی که وجود دارد این است که دکمه A/C را فقط باید در فصل تابستان برای استفاده از کولر خودرو روشن کرد اما این دکمه کارایی دیگری هم دارد . در صورتی که شما در فصل زمستان دمای سیستم تهویه خودرو را بر روی ماکسیمم ( معمولا 32 درجه ) گذاشته باشید شیشه های خودرو به سرعت بخار خواهند کرد ، زیرا تفاوت دمای داخل خودرو با بیرون خودرو زیاد است و بخار موجود در هوای داخل خودرو با برخورد به شیشه های سرد خودرو بر روی آن ها نشسته و شیشه ها دچار بخار گرفتگی می شوند و دید را کاهش میدهند ولی اگر در همین حالت دکمه A/C سیستم تهویه خودرو را روشن نمایید کمپرسور کولر شروع به کار کردن میکند و رطوبت و بخار آب موجود در هوا را جذب می کند و هوا را به صورت خشک به سمت شیشه ها هدایت میکند ، این فرایند باعث می شود بخار روی شیشه ها از بین برود این در حالی است که دمای هوای به گردش درآمده توسط سیستم تهویه همان دمای 32 درجه تنظیم شده است ، پس این باور غلطی است که دکمه A/C فقط برای استفاده از کولر خودرو است .

به زبان ساده تر شما برای جلوگیری از بخار کردن شیشه های خودرو باید رطوبت هوای داخل خودرو را کاهش دهید .

در خودرو هایی که دارای پنل تهویه اتوماتیک هستند وقتی که دکمه بخار زدای شیشه های جلو را فشار میدهید خودرو به صورت اتوماتیک تنظیمات زیر را فعال میکند:

  • جهت هدایت هوا به سمت شیشه ها
  • A/C روشن
  • قدرت فن بر روی ماکسیمم
  • دریچه هوای گردش هوا از بیرون به داخل خودرو باز

توجه : در این حالت تغییری در دمای تنظیم شده از قبل ، صورت نمیگیرد چون سیستم تهویه قصد دارد هوای خشک ( بدون رطوبت ) را برای بخار زدایی فراهم کند که این هوا میتواند هر دمایی را داشته باشد .

2. استفاده از فن خودرو

راهکارهای جلوگیری از بخار کردن شیشه های خودرو

استفاده از فن خودرو در زمان هایی که شدت بخار گرفتگی زیاد نباشد میتواند راه حل مناسبی باشد البته به شرطی که دریچه گردش هوا از بیرون به داخل خودرو را باز کنید . این باعث می شود فن سیستم تهویه ، هوای بیرون را که رطوبت پایینی دارد به سمت شیشه ها هدایت کند و بخار شیشه ها را از بین ببرد .

توجه : در این حالت باز گذاشتن شیشه های خودرو حتی به مقدار کم ، میتواند به تسریع فرایند بخار زدایی کمک کند زیرا این کار باعث کاهش تفاوت دمای بیرون و داخل خودرو می شود .

3. استفاده از مواد ضد بخار

راهکارهای جلوگیری از بخار کردن شیشه های خودرو

 

 

مواد ضد بخار مختلفی در بازار موجود هستند که می توان از آن ها برای جلوگیری از بخار کردن شیشه های خودرو استفاده کرد. این مواد معمولاً حاوی موادی هستند که از تبخیر رطوبت جلوگیری می کنند.

برای استفاده از مواد ضد بخار، کافی است یک لایه نازک از آن را روی شیشه های خودرو بمالید. این کار باعث می شود که رطوبت موجود در هوا به راحتی روی شیشه ها متراکم نشود.

4. استفاده از سیب زمینی خام

راهکارهای جلوگیری از بخار کردن شیشه های خودرو

یکی از روش های جالب و کاربردی برای جلوگیری از بخار کردن شیشه های خودرو، استفاده از سیب زمینی خام است. برای این کار، یک سیب زمینی خام را به دو نیم تقسیم کنید و یک نیمه آن را روی شیشه ها بکشید. این کار باعث می شود که یک لایه نازک روی شیشه ها تشکیل شود که از بخار کردن آن ها جلوگیری می کند.

5. استفاده از خاک گربه

راهکارهای جلوگیری از بخار کردن شیشه های خودرو

خاک گربه نیز می تواند به عنوان یک ماده ضد بخار طبیعی استفاده شود. برای این کار، یک جوراب نخی را از خاک گربه پر کنید و آن را در داخل خودرو قرار دهید. خاک گربه رطوبت موجود در هوا را جذب می کند و از بخار کردن شیشه ها جلوگیری می کند.

6. استفاده از قرص های ضد رطوبت

قرص های ضد رطوبت نیز می توانند به جلوگیری از بخار کردن شیشه های خودرو کمک کنند.

برای استفاده از قرص های ضد رطوبت، کافی است یک یا دو قرص را در داخل خودرو قرار دهید. این قرص ها به تدریج رطوبت موجود در هوا را جذب می کنند و از بخار کردن شیشه ها جلوگیری می کنند.

جمع بندی

بخار کردن شیشه های خودرو می تواند یک مشکل آزاردهنده باشد که دید راننده را کاهش می دهد و خطر تصادف را افزایش می دهد. با استفاده از راهکارهای ذکر شده در این مقاله، می توانید از بخار کردن شیشه های خودرو جلوگیری کنید و رانندگی ایمن تری داشته باشید.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید